ФРАНЦИЈА: Макрон во офанзива, чести презервативи

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, најави дека државата ќе им дозволи на младите од 18 до 25 години да добијат бесплатни презервативи како дел од борбата против сексуално преносливите болести и несаканата бременост.

Како што рече, презервативите ќе бидат достапни бесплатно во сите аптеки.

Овој потег доаѓа откако владата оваа година ги стави апчињата за контрацепција бесплатно достапни за сите жени помлади од 25 години, за да обезбеди контрацепција да биде достапна за сите млади жени без оглед на финансиските околности.

Францускиот национален здравствен систем веќе ги надоместува трошоците за купување презервативи доколку се препишани од лекар или акушер, мерка насочена кон борба против ширењето на СИДА и други полово преносливи болести.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.