МАСОВНИ ИЗРАЕЛСКИ НАПАДИ НАД ПОЈАСОТ ГАЗА – Обемни копнени битки се водат околу Кан Јунис, ИДФ фрла летоци и ги повикува луѓето да бегаат

Според извештаите на медиумите, израелската Армија во текот на ноќта извршила масовен бран напади врз цели на исламистичкиот Хамас и други терористички групи во јужниот дел на Појасот Газа.

Times of Israel рано во саботата објави „обемни копнени битки“ околу градот Кан Јунис во јужниот дел на затворената област. ИДФ соопшти дека некои од лидерите на Хамас биле во областа.

Тројца загинати во пожар во стан во Шпанија
– Три лица загинаа, а 15 се повредени во пожар во стан во Шпанија, соопштија денеска локалните власти.Пожарот се случил во крајбрежниот град Вилајојоса во провинцијата Аликанте на истокот …
Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на испораката на муниција за Украина
– Литванија ќе влезе во чешката иницијатива за набавка на артилериска муниција за Украина, која е нападната од Русија повеќе од две години.Литванската премиерка Ингрида Симоните денеска во телефонски …

Times of Israel исто така објави, цитирајќи ги жителите на Појасот Газа, дека израелската Армија фрлила летоци во Кан Јунис во кои ги повикува жителите да побегнат во Рафах на југ, бидејќи областа е опасна. Напади на ИДФ се снимени и на Рафах.

Борбите меѓу Израел и Хамас продолжија во петокот по еднонеделниот прекин на огнот.

Израел соопшти дека Хамас ги прекршил условите од договорот со истрелување ракети на негова територија. Сирените продолжија да „плачат“ во јужните израелски заедници во близина на Појасот Газа во петокот попладне.

Висок член на движењето Хамас, Халил ал-Хаџа, во петокот го обвини Израел дека отфрлил неколку „иницијативи и предлози“ за продолжување на паузата во борбите во Појасот Газа во интервју за странски медиуми.

Халил ал-Хаџа тврди дека разговорите пропаднале поради повеќе причини, вклучително и поради тоа што Израел одбил да ги прими телата на „неколку“ заложници, според Хамас, убиени во израелската воена кампања во Појасот Газа.

Израел и Хамас првично се согласија на четиридневно примирје, кое започна на 24. ноември. Паузата потоа беше продолжена до петок наутро.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.