МАЈКА ГО УБИ КАСАПОТ ПЕДОФИЛ КАКО ОДМАЗДА СО 6 КУРШУМИ! Ја силуваше и ја задави ќерка и (7)

На 6 март 1981 година, Маријана Бахмајер, позната како „одмаздољубивата мајка“, во преполната судница го уби Клаус Грабовски, сексуален престапник на кој му се судеше за убиството на нејзината седумгодишна ќерка.

Бахмејер со шест куршуми го застрелал Грабовски, а тој од здобиените рани почина на лице место.

МАЈКА ГО УБИ КАСАПОТ ПЕДОФИЛ КАКО ОДМАЗДА СО 6 КУРШУМИ! Ја силуваше и ја задави ќерка и (7)

Овој случај ја потресе германската јавност, која подоцна внимателно го следеше судењето на Бахмајер. Се постави прашањето за оправданоста на нејзината одмазда за убиството на сопственото дете.

Таа е осудена на шест години затвор за убиството на Грабовски, кој наводно ја силувал и убил нејзината ќерка. И денес овој случај е запаметен како „најспектакуларниот случај на одмаздничка правда во германската повоена историја“, како што го опишува германскиот весник НДР.

Маријана била самохрана мајка која водела паб во западногерманскиот град Либек во 1970-тите. Таа едвај преживеала, но се обидела да се грижи за малата Ана, нејзиното трето дете. Две постари деца претходно беа дадени на посвојување. Ана важеше за среќно дете, но нејзиното детство беше прекинато со трагедија – таа беше пронајдена мртва на 5 мај 1980 година.

Седумгодишното девојче тој кобен ден го напуштила училиштето, по расправија со нејзината мајка. Некако завршила во рацете на нејзиниот 35-годишен сосед, локалниот месар Грабовски, кој веќе имал криминално досие, вклучително и злоупотреба на деца.

Истрагата утврдила дека Грабовски со часови ја чувал Ана во својот дом пред да ја задави со најлонски чорапи. Останува непознато дали сексуално ја нападнал. Потоа го сокрил телото на детето во картонска кутија и го оставил на брегот на блискиот канал.

Откако неговата вереница ја известила полицијата, Грабовски е уапсен истата вечер. Тој го признал убиството, но негирал дека го злоставувал детето. Месар својата одбрана ја засновал на тврдењата дека ја задавил Ана затоа што се обидела да го уценува. Пациентката изјавила дека девојката се обидела да го заведе и се заканувала дека ќе и каже на мајка и дека ја малтретирал доколку не и даде пари. Болката на Маријана била страшна и решила лично да му суди на убиецот на своето дете

Судењето на Грабовски предизвика неверојатна болка кај мајката, која уште еднаш преживеа страшен настан. Неговите бранители тврдеа дека причината поради која го извршил ова страшно злосторство е хормоналната нерамнотежа. Имено, месарот неколку години претходно бил доброволно кастриран, а по постапката добил хормонска терапија.

Во тоа време, сексуалните престапници во Германија честопати беа кастрирани за да се спречат повторени злосторства, но тоа не беше случај со Грабовски. На третиот ден од судењето во Окружниот суд во Либек, Маријана извадила пиштол од чантата и осум пати го повлекла чкрапалото. Шест истрели го погодиле Грабовски и тој починал на подот од судницата.

Според судијата Гунтер Кругер, кој разговарал со Маријана набргу откако таа го застрела Грабовски, таа ја слушнала ожалостената мајка како вели: „Сакав да го убијам“.

  • Ја уби ќерка ми… Сакав да му пукам во лице, но пукав во грб… Се надевам дека е мртов – изјавила Маријана веднаш по настанот.

Присутните полицајци тврделе дека слушнале дека Бахмајер го нарекува Грабовски „свиња“ откако таа го застрелала. Маријана пред да го застрела месарот рече дека сонувала момент на одмазда.На Маријана и се судеше за убиството на Грабовски. За време на судењето таа сведочеше дека го застрелала месарот во сон и дека во судницата имала визија од нејзината ќерка.

Докторот кој ја прегледал изјавил дека од Бахмаерова и бил побаран примерок од ракопис, а таа во одговорот напишала: „Јас го направив тоа за тебе Ана“. Таа потоа го украси дезенот со седум срца, симболично – по едно за секоја година од животот на Ана.

  • Слушнав дека сака да даде изјава – изјави подоцна Бахмајер, осврнувајќи се на тврдењата на Грабовски дека нејзината ќерка се обидува да го уценува.
  • Мислев, сега доаѓа следната лага за жртвата, која беше мое дете – раскажа уништената Маријана.

Судењето на Маријана привлече големо внимание во јавноста и предизвика остри поделби во државата. Нејзиното судење привлече меѓународно внимание поради нејзиниот безмилосен чин на одмазда. Неделното германско списание „Штерн“ објави серија написи за судењето, копајќи во животот на Маријана како вработена самохрана мајка која поминува низ тешки моменти во нејзиниот живот.

Таа, наводно, ја продала својата приказна на списанието за 158.000 долари за да ги покрие правните трошоци за време на судењето. Одзивот од читателите беше огромен, а случајот предизвика остри поделби во јавноста. Дали Маријана била вознемирена мајка која едноставно се обидувала да се одмазди за бруталната смрт на своето дете или нејзиниот чин на одмазда ја направи ладнокрвен убиец? Многумина изразија сочувство за нејзините мотиви, но сепак ја осудија нејзината постапка.

Покрената е и правна расправа за тоа дали убиството е со умисла или не, како и дали се работи за убиство од небрежност. Неколку децении подоцна, една нејзина пријателка тврдела дека била сведок како Бахмаер вежба цел во подрумот на нејзиниот паб пред пукањето. На крајот судот пресуди дека се работи за убиство со умисла и ја осуди Маријана на шест години затвор во 1983 година.

Истражувањето на Институтот Аленсбах покажува колку јавноста беше поделена во врска со овој случај, вклучувајќи ја и казната. 28 отсто од Германците сметаат дека Маријана и е изречена соодветна казна, 27 отсто сметаат дека е престрога, додека 25 отсто сметаат дека таа требало да биде осудена на потешка казна. Ослободена е откако отслужила половина од казната, а по смртта била погребана до Ана

Откако отслужи само половина од казната, Маријана излезе од затвор во јуни 1985 година. После тоа, таа се преселила во Нигерија, каде што се омажила и останала до 90-тите години на минатиот век.

Следувал развод од нејзиниот сопруг, по што таа се преселила на Сицилија, каде останала додека не ѝ бил дијагностициран рак на панкреасот. Не долго после тоа, таа се вратила во Германија. Таа почина на 17 септември 1996 година на 46-годишна возраст. Таа е погребана до нејзината ќерка Ана.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.