МЕДВЕДЕВ: Светот гледа во Израел, ситуацијата ОПАСНО ЕСКАЛИРА во срцето на Европа – Може да предизвикаат ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА

Дмитриј Медведев, заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, предупреди во четвртокот дека неодамнешните дејствија на Полска може да ја доведат земјата во директен конфликт со Русија и Белорусија , што може да резултира со почеток на Третата светска војна, пишува Newsweek.

Медведев, кој беше и претседател на Русија од 2008 до 2012 година, напиша статија за рускиот весник Росијска газета.

Запаливите изјави не се невообичаени за Медведев, а тој постојано јавно изјави дека Русија би можела да ги нападне членките на НАТО затоа што и помагаат на Украина.

Во декември 2022 година, тој ги нарече западните сојузници на Украина „легитимни воени цели“ . Тој уште во септември изјави дека Русија е подготвена да влезе во директен конфликт со земјите-членки на НАТО.

Според написот на Медведев во рускиот весник, помошта на Полска за Украина може да предизвика конфликтот да ескалира во глобална војна.

– Военото зајакнување на Полска и нивното воено присуство во Украина може да предизвика директен конфликт меѓу Варшава и Белорусија и Русија. Во овој случај, сојузничката група ќе даде соодветен одговор за да ги спречи заканите кои произлегуваат од злите амбиции на полскиот естаблишмент – напишал Медведев.

Тој продолжи: „Непромислените акции на Полска, доколку набрзина бидат поддржани од нејзините сојузници во НАТО, би можеле да имаат далекусежни и опасни последици за целиот свет. И тогаш Полска ќе ја исполни улогата на „хиената на Европа“ што ја започна Третата светска војна.

На друго место во написот, Медведев ја обвини Полска дека има задни намери да ја поддржува Украина , тврдејќи дека земјата „се стреми кон само една работа – да обезбеди целосна доминација во регионот преку воспоставување контрола врз државите лоцирани меѓу Варшава и Москва“.

Тој, исто така, понуди кратка историја на руско-полските односи низ годините пред дополнително да ги омаловажи „злите амбиции“ на водачите во Варшава, како и тврдењето дека членките на ЕУ имаат „слабо скриена омраза“ кон Полска.

– Сега водечките држави на ЕУ ги сметаат полските власти за злонамерни скоројевици кои себично ги користат сите нејзини институции исклучиво за свои себични цели, не придонесувајќи ништо во европската каса – напишал рускиот функционер.

Може да се претпостави дека тоа на крајот ќе придонесе за дестабилизација на самата структура на ЕУ , за целосна пресметка во „пријателското“ европско семејство, па дури и за распаѓање на Европската унија по вина на Полска, пренесува Newsweek зборовите на Дмитриј Медведев.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.