МЕДВЕДЕВ: Секој обид на Украина да го заземе Крим ќе биде основа за да употребиме какво било оружје против нив, да ги заземеме Киев и Лавов!

Руските сили можеби ќе треба да напредуваат во Киев или Лавов за да ја „уништат оваа инфекција“, рече поранешниот претседател на земјата Дмитриј Медведев во интервју за руските новински агенции во петокот.

МЕДВЕДЕВ: Секој обид на Украина да го заземе Крим ќе биде основа за да употребиме какво било оружје против нив, да ги заземеме Киев и Лавов!

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави во петокот дека Русија не планира да влезе во директен конфликт со НАТО и дека е заинтересирана украинската криза да се реши преку разговори, пренесе агенцијата Интерфакс.

Сепак, тој предупреди дека секој обид на Украина да го заземе полуостровот Крим – кој Москва го анектираше во 2014 година – ќе биде основа Русија да употреби „апсолутно секое оружје“ против Киев како одговор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.