МЕДИУМИ: Латас со години го немаше, сега се појави и нападна. Што стои зад тоа?

Во македонскиот речник навистина постојат зборови кои сликовито и совршено можат да опишат личност, карактер или некоја состојба. Подлец е синоним за поткуплив или безобзирен човек, или подол и бесрамен човек и карактер, а молец е инсект, досаден штетник кој може да зарази се и сешто, контаминира од храна, облека до други природни елементи, шуми, дрвја итн… Молецот јаде се и сешто, најчесто нешто што е веќе труло.

МЕДИУМИ: Латас со години го немаше, сега се појави и нападна. Што стои зад тоа?

И, кога ќе ги споиш овие две работи во едно навистина можеш да го опишеш карактерот на некои луге, но во случајов најмногу прилега на Драган Мицковиќ Латас. Злобното човече од медиумскиот простор, еден екцентричен и суетен лик, опседнат со себе и кој во основа од него извира само злоба, завист и отров.

Човекот цела кариера ја има изградено на т.н. плукачко новинарство, провокации и интигри.

Типот цел живот им го цица на политичката елитата што го прави елитна проститутка, и тука навистина капа треба да му се симне, не е он цицач или цуцач на среден партиски ешалон, тој брат мили е научен од анусот на Бранко дирекно да се префрли на анусот на Грујо, Сашо и Мицко.

А, богами и на Заев. Му го лижеше кутриот на Зоран кога му гореше за предметот Тревник во СЈО, и тоа цуцаше и цимаше во Струмица молеќи и плачејки, но пазете само со кој подол и мизерен аргумент, е тоа е пичка место маж, ја злоупотреби болеста на своето дете и го молеше Заев да направи се што е во негова моќ за да неговиот предмет во СЈО не види бело видело за да може да се грижи за болниот син.

Мажето Драган Мицковиќ Латас го немаше повеќе години на медиумската сцена, испари, се сокри како пичка под кошула, побегна како русите од мобилизација. Го немаше храбриот Латас да збори за тендери, економија, политика или барем да биде во заштита на началникот кога најмногу му требаше. За Мицко збореше во кулоарите дека е просечен политичар, човек и татин син. Латас го немаше во штабот на ВМРО со години. Некои велат чекал да застарат кривичните пријави…

Наведната глава сабја не ја сече.

Латас е докажан соработник на српската служба БИА и протагонист во палењето на американската амбасада 1997 година во Скопје нема воопшто интегритет да зборува за интеграции. Сите се сеќаваме. Не сме недоветни. Се сеќаваме и дека си оформи со љубовницата агенција за рекламирање, па ги рекетираше сите државни институции, со паролата „шефот знае и одобри“ (се мисли на Грујо).

Моралот, чесноста и етиката не му се силна страна… Ја откорна Илонка од пердашење… таа сирота немаше видено луксузни гаќа, па слушавме во бомбите и за гаштите на љубовницата на началничето. Направија со Ивона и маркетинг агенција 2013 година и со неа Лаки продолжи да рекетира, токму од таа сметка Ивона и ги купи луксузните гаќи кои подоцна ги заплени Катица и СЈО.

Преживеа Лаки и палење на американска амбасада и тангите од колешка му, и паралелниот приватен живот, можното вон брачното дете итн..

Лаки е мало нервозан и реченица од колтниот филм Маратонците го трчаат почесниот круг, бидејќи нели Пантелија је умро.

Во случајов Лаки е мало нервозан бидејќи Пантелије (во случајов Мицковиќ) е на патот кон политичка смрт. Умро је човек во опозиција и после сите национални и економски катастрофи во меѓувреме во државата. На кои не презеде буквално ништо освен што го умртвуваше членството со лажни ветувања на дневна основа.

А, Лаки е научен да цица човече, со гаснењето на Грујо му умира пред негови очи последната можност да рекетира, цица и легализира уште некое објектче.

А, што да очекуваме од овој човек? М? Во ова балканско блато и мочуриште?

Се слушнале ли нешто некогаш у градов дека Лаки направил некое добро дело, некоја хуманитарна помош, добра реч? Частел ли воопшто кафе некого овој човек?

На крај.

Началниче времето ти одмина, друго време е …

Кога сме кај стравот да додадам: Нема кој да ви се плаши никој веќе, сите заминаа од државата или се на пат да заминат.

Страв им е да коментираат, пишуваат, ама не како што тебе ти беше страв од затвор, ова е страв од одмазда… затоа што мафијашите на кои им служиш знаат само за одмазда, закана, корупција и рекет. Та нели скопската градоначалничка отворено изјави за рачињата во мед, и најново за адвокатите кои земале,

земале па се заборавиле со паушалите… За потоа да ја ставите на „третман“ од ботовите во обид да се исперете од сериозната вмешаност во милионски криминали…

Лаки, дојдоа нови дечки, климаксот може на друг начин да се контролира..

Лаки, Пантелие је умроо веч дугоо..

ИЗВОР: Драган Латас, човечки подлец и новинарски молец

Драган Латас, човечки подлец и новинарски молец

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.