МКС издаде налог за апсење на Владимир Путин поради наводни воени злосторства

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налози за апсење на Владимир Путин и неговата комесарка за правата на децата Марија Алексеевна Лвова-Белова, поради „незаконско депортирање“ на украински деца.

МКС издаде налог за апсење на Владимир Путин поради наводни воени злосторства

Судиите на претходна постапка на судот оценија дека има „разумни основи да се верува дека секој осомничен сноси одговорност за военото злосторство за незаконска депортација на населението и за незаконско префрлање на население од окупираните области на Украина во Руската Федерација, во спротивност на украинските деца. “.

Судиите размислуваа за издавање тајни налози, но одлучија дека нивното објавување би можело „да придонесе за спречување на понатамошното извршување на кривични дела“.

Москва соопшти дека не ја признава јурисдикцијата на МКС.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.