ХОРОР во Белгија: Аукциска куќа продава черепи на жртви на колонијализмот!

Аукциската куќа Вандеркиндере на продажба ставила три черепи од колонијалниот период на Слободната држава Конго (1885-1908), кои биле приватна сопственост на тогашниот крал Леополд Втори.

Оваа вест предизвика критики и протести од различни организации, кои ја принудија аукциската куќа да се откаже од продажбата на човечки черепи од белгискиот колонијален период.

„Вандеркиндере искрено се извинува за аукција на три човечки черепи поврзани со колонијалното минато на Белгија, кои поради тоа се решително повлечени од продажба и ќе бидат вратени во татковината“, објави аукциската куќа на Фејсбук.

„Ние на никаков начин не ги оправдуваме страдањата и понижувањата што ги претрпеа народите кои беа жртви на овие колонијални акти“, рекоа тие.

Ова прашање се појави и за време на работата на специјалниот парламентарен комитет кој го истражуваше колонијалното минато на Белгија, кој често се нарекува „Комисијата на Конго“.

Една од препораките на претседателот на одборот Воутер Де Вриент има за цел „можно враќање на овие останки“ врз основа на „куќниот проект“ на Африканскиот музеј во Тервурен, во близина на Брисел, кој има за цел да идентификува и врати многу од човечките останки во сопственост на Музејот.

Партијата на зелените (Еколо) исто така повикува на забрана за трговија со човечки останки.

„За мене е незамисливо трговијата со човечки останки да е легална денес во Белгија“, рекоа пратениците на Еколо Раџае Мауан и Гијом Дефос.

„Посмртните останки, вклучително и оние на луѓето убиени за време на колонијалниот период, имаат право на апсолутна почит. Труповите не се продаваат“, велат тие.

„Тоа мора да се промени“. Во меѓувреме, Советот допрва треба да најде консензус за тоа дали Белгија треба да им се извини на Демократска Република Конго (ДРК), Руанда и Бурунди за нејзиниот колонијален режим заснован на доминација и експлоатација со економски репарации.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.