Навистина е готово: Не сакаат никаква врска со Русија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) продаде 5,3 отсто од капиталот на Московската берза на групацијата компании Softline, изјавија извори за Форбс.

Според наведените извори, поткомитетот на руската владина комисија за контрола на странски инвестиции ја одобрил оваа продажба со попуст од 60 отсто и излезна такса од 20 отсто од износот на трансакцијата.

Во 2012 година, ЕБОР влезе во главниот град на Московската берза и до неодамна беше нејзин најголем странски акционер, пренесува Комерсант.

Врз основа на податоците од овогодинешниот април, ЕБОР поседуваше пакет од 120,47 милиони акции на Московската берза, или 5,3 отсто од сите акции.

Според проценката, ЕБОР, сметајќи го попустот и излезниот данок, од оваа продажба добила околу 7,28 милијарди рубљи или околу 76,3 милиони долари.

Русија се приклучи на ЕБОР во 1992 година и придонесе со капитал од 1,2 милијарди долари.

По анексијата на Крим во 2014 година, Европската банка за обнова и развој ги суспендираше инвестициите во руски средства, а во април 2022 година го замрзна пристапот на Русија до ресурсите на банката и ги затвори нејзините канцеларии во Москва.

ЕБОР објави во мај 2022 година дека сака да излезе од руските средства „што е можно поскоро“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.