НЕШТО СЕ СЛУЧИ ВО ПОСЛЕДНА МИНУТА: Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неочекувано го откажа денеска закажаното обраќање пред американскиот Конгрес поради настан што се случи во „последен момент“, изјави лидерот на демократите во Сенатот Чак Шумер.

„Зеленски не може да се појави на нашиот брифинг во 15 часот, нешто се случи во последен момент“, изјави Шумер на новинарите.

Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, …
Врв на демократија: Силјановска единствен кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ?
Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе се одлучува …

Украинскиот претседател требаше да зборува буквално пред американскиот Конгрес со надеж дека ќе влијае на Конгресот да одобри нов пакет помош за неговата земја.

Вашингтон дава најголема воена помош за Киев, а даде десетици милијарди долари од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Но, ветувањето на американскиот демократски претседател Џо Бајден дека ќе продолжи со финансиска поддршка на Украина е сериозно доведено во прашање, што би било погубно за Киев, чија разочарувачка контраофанзива не ги донесе очекуваните територијални придобивки.

Американскиот Конгрес, кој досега одобри огромни пакети воена, хуманитарна и макроекономска помош за Киев, е составен од две комори. Републиканците имаат мнозинство во Претставничкиот дом, а голем број од нив бараат итно да се прекине помошта за Киев.

Во Сенатот, каде демократите се мнозинство, опозициските републиканци се за поддршка на Украина.

Украинските власти велат дека им треба повеќе оружје за да избегнат руски напади кои ќе ја уништат енергетската инфраструктура и ќе остават милиони луѓе во темнина оваа зима, како што се случи минатата година.

Самата Бела куќа вчера предупреди дека американската воена помош за Украина би можела да биде прекината во следните недели доколку не се постигне договор за буџетот; Републиканците.

За да ја одобрат помошта, републиканците бараат построга политика кон мигрантите на границата со Мексико, што демократите досега одбиваа да го направат.

Претседателот на републиканскиот Претставнички дом Мајк Џонсон во денешното писмо до Белата куќа изјави дека нема да биде одобрена нова помош за Украина без „радикална промена“ во американската мигрантска политика.

Предвидувајќи го заморот на големиот американски сојузник, Зеленски лично дојде во Вашингтон во септември кога се сретна со претседателот Бајден и членовите на Конгресот. Но, посетата го немаше очекуваниот резултат, Конгресот, преокупиран со сопствените проблеми околу смената на претседателот, не одобри нови средства за Украина и нејзината офанзива.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.