Не е случајно тоа што полицаецот ви го допира автомобилот кога ќе ве сопре: Тоа е генијална полициска техника

Кога ќе ве запре сообраќајната полиција, тие се приближуваат одзади, а во ретровизорот можете да видите како полицаецот го допира багажникот или друг дел од автомобилот на вашиот автомобил. Се разбира, под услов ако внимавате.

Сепак, знаете ли која е причината за тоа?

Тоа е неверојатно едноставно, но во исто време генијално. Доколку возачот направи кривично дело, при самото застанување или подоцна, без разлика дали ќе повреди полицаец или некој друг, значаен доказ е отпечатокот што го оставил полицаецот.

читајте пулс24

Отпечатоците од прсти оставени на автомобилот можат да докажат дека полицаецот навистина се приближил до возилото и имал средба со тој возач.

Во итен случај, возачот кој го напуштил автомобилот и побегнал може да се лоцира врз основа на отпечатоците од прстите на неговиот автомобил.

А уште една причина за допирање на багажникот е да се провери дали има некој во него, односно дали се работи за киднапирање. Оваа постапка првично беше осмислена за полицаецот малку да го исплаши возачот и другите патници во возилото.

Во случај возачот да има недозволени супстанци или оружје, тој веднаш ќе се обиде да ги сокрие пред полицаецот да стигне до прозорецот, а ненадејното тропање може да го збуни и со тоа да ја зголеми можноста за фаќање.

Оваа практика сега сè помалку се применува во САД поради големиот број напади врз полицајци бидејќи со тропање тие ја отстапуваат својата позиција и на тој начин им олеснуваат на криминалците да ги изненадат и нападнат.

Полицајците го допираат не само багажникот, туку и задното светло на автомобилот од истата причина, а во некои ситуации тоа им дава доволно време да ја проценат ситуацијата и дали постои опасност.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.