Нов тест на крвта може да открие рак на јајниците со голема точност

Новиот тест на крвта за откривање на рак на јајниците за прв пат би можел да понуди револуционерен начин за заразување на болеста пред да премине во потенцијално смртоносни фази.

Новиот тест на крвта бил 91 процент точен во откривањето на високостепен серозен карцином на јајниците (HGSOC), најчестиот тип на рак на јајниците, според резултатите објавени овој месец во списанието Clinical Cancer Research.

Серозниот рак на јајниците од висок степен на почетокот расте бавно

Висок степен на серозен карцином на јајници (HGSOC) има петгодишно преживување од 40 проценти или помалку кога се дијагностицира во подоцнежните фази, забележаа авторите на студијата, истакнувајќи дека болеста напредувала од стадиум I кај околу 85 проценти од жените во тоа време. на дијагнозата.

Биопсиите не се опција во дијагнозата на овој тип на рак, а повеќето пациенти немаат никакви симптоми. Новиот тест може да им помогне на лекарите да одлучат за третмани, на пример, дали хемотерапијата би била корисна пред операцијата, а исто така може да им помогне на хирурзите да утврдат дали операцијата може да се изврши на канцерогена или бенигна маса. Се верува дека висок степен на серозен рак на јајниците на почетокот полека расте, започнува во јајцеводите и трае до 6,5 години за да стигне до јајниците. И кога ќе стигне до нив, почнува брзо да се шири.

Нов тест на крвта може да биде достапен во рок од 2 години

Студијата споредувала примероци од крв и ткиво од здрави жени и жени со високостепен серозен карцином на јајниците, како и пациенти со други здравствени проблеми како рак на матката или грлото на матката, за да се утврди точноста на тестот, кој вклучува мерење на лажни позитивни и лажни негативни резултати. Оцени. Севкупно, истражувачите анализирале 59 примероци од ткиво и 344 примероци од крв.

Следниот чекор е поголема студија која ќе следи стотици пациенти за да ги потврди резултатите, а тестот би можел да биде комерцијално достапен во рок од 2 години, се вели во соопштението на Медицинскиот факултет Кек на Универзитетот во Јужна Калифорнија. Научниците нагласуваат дека новиот тест на крвта има потенцијал да се користи како скрининг алатка за рак на јајниците кај општата популација.

„Рано откривање спасува животи. Ако можеме точно да го идентификуваме ракот на јајниците во рана фаза, можеме да го промениме исходот на болеста и навистина да ја зголемиме стапката на преживување“, вели авторот на студијата д-р Бодур Салхија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.