ОВА Е УКРАИНСКАТА МАРИЧКА: Погледнете го подводниот камиказе дрон со домет од 1.000 километри, цел му се руски бродови и мостот на Крим (ВИДЕО)

Украинската организација АММО, која себеси се опишува како добротворна фондација, објави видео од Маричка, новото беспилотно подводно беспилотно летало за чија изградба од август бара финансиска помош од донатори.

Yahoo News ја пренесува првата анализа на овој украински подводен камиказе беспилотно летало од специјализираниот воен сајт The War Zone.

Наводно, на видеото се гледа како Маричка нурка во вода и еден од украинските вработени во нуркачки костим, чие лице е намерно заматено, како се качува на дрон кој почнува да се движи по површината на морето.

После тоа, на дронот се качуваат уште три лица во костими за нуркање, а на крајот од клипот Маричка влече гумен чамец со уште неколку Украинци во него.

Се вели дека не е познато каков мотор го напојува овој подводен дрон, за кој AMMO вели дека е долг шест метри и дијаметар од еден метар.

Таа организација тврди дека Маричка има максимален домет од 1.000 километри.

Се вели дека, доколку е вистина, овој дрон може да погоди која било точка во Црното Море од пристаниште во западна Украина.

Покрај тоа, Маричка може да се лансира од бродови кои би се приближиле поблиску до целта.

Се вели дека проценетиот трошок за изработка на овој дрон е нешто повеќе од 433.000 долари.

АМО го претстави како оружје што може да ги нападне руските бродови и крајбрежната инфраструктура, вклучувајќи го и мостот Крим (Керч).

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.