ОВА СЕ ТРИ ОРУЖЈА СО КОИ УКРАИНА МОЖЕ ДА ПОБЕДИ ВО ВОЈНАТА ПРОТИВ РУСИЈА: Британски воен аналитичар открива тактика за победа

Во врска со прашањето за вооружување на Украина, Newsweek го праша британскиот воен експерт Френк Ледвиџ, кој служеше на Балканот, Авганистан и Ирак, за видот на оружјето што и треба на Украина за да ги победи Русите и брзо да ја заврши војната.

ОВА СЕ ТРИ ОРУЖЈА СО КОИ УКРАИНА МОЖЕ ДА ПОБЕДИ ВО ВОЈНАТА ПРОТИВ РУСИЈА: Британски воен аналитичар открива тактика за победа

Ледвиџ инсистира дека вооружувањето на Украина со дополнителни тенкови и оклопни возила ќе им помогне на украинските сили да ја поразат Русија на нејзина територија.

Тој нагласи дека оклопните возила треба да одат заедно со тенковите во комбинирана операција, „во спротивно ќе се соочите со истиот проблем со кој наишле Русите со тенковите“.

Тој објасни дека руските тенкови дејствувале независно во близина на Киев порано во војната, што ги направило поранливи на напади на украинската пешадија, пренесува Ал Џезира.

Ракетни системи

Друго оружје што Украинците го бараа се ракетните системи со долг дострел, како што е Армискиот тактички ракетен систем – ATACMS, кој ќе им овозможи да го нападнат Крим и да истераат веќе дел од руската морнарица, бидејќи ќе бидат нападнати сите времето или барем цело време под закана од напад, рече Ледвиџ.

Воздушни сили

Што се однесува до третото оружје, тоа е воздушната сила претставена со борбени авиони, бидејќи голем дел од воената помош што Киев ја доби во изминатите месеци беше насочена кон копнените сили и противвоздушната одбрана.

Сепак, на украинската авијација ќе и треба поголема поддршка за да ги порази Русите.

Ледвиџ ја истакна важноста од повторно вооружување на Украина со западни ловци, или американски Ф-16 или шведски Сааб Грипен.

Овие борбени авиони би можеле да направат разлика помеѓу завршување на војната или продолжување на конфликтот, рече Ледвџ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.