Овој зеленчук е крал на детоксот

Прочистувањето на организмот е препорачливо и пожелно без разлика на годините, а сега максимално користете ја зелената разновидност на пазарот. Доколку на листата ја додадете оваа намирница ќе имате максимален ефект и Вашиот црн дроб ќе Ви биде многу благодарен. Станува збор за кељ, кој е најдобар сојузник во детокс програмата.
Детоксикацијата е потребна за да се елиминираат токсините од телото. А, централниот орган кој е задолжен за максимална детоксикација на организмот е црниот дроб, па поради тоа е најважно со исхраната да ја нормализирате неговата работа.


Покрај правилната, лесната исхрана богата со овошје и зеленчук, работата на црниот дроб ќе го подобрите внесувањето на горките намирници, рукола, брокули, зелка и целиот зелен зеленчук. А, најмногу од сè ефект ќе има консумирањето на кељ.


Кељот содржи високо ниво на сулфур, кој го поддржува чистењето на црниот дроб и помогнува во отстранување на слободните радикали и отрови.
Поради тоа пожелно е за време на интензивната детоксикација да внесувате што повеќе зеленчук, а најдобро е тоа да биде во вид на смути.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.