Одгледал дива свиња како домашно милениче, го нашле во локва крв: „Комшиите ја хранеле, била питома“

Снаата на жртвата вели дека дивата свиња ја одгледувал уште како младенче и дека никогаш претходно не покажувала знаци на агресија.

Одгледал дива свиња како домашно милениче, го нашле во локва крв: „Комшиите ја хранеле, била питома“

Човек кој одгледувал дива свиња уште од младенче, бил убиен од својот миленик.

Амнуај Суривонг (68) бил пронајден во локва крв во неговиот дом во Тајланд на 24 ноември, а првите резултати од истрагата покажуваат дека бил убиен од дива свиња која со години ја чувал како домашно милениче.

Соседите ѝ кажале на полицијата дека Амнуај почнал да ги повикува на помош откако ѕверот полудел бидејќи влегол во свињарникот.

Целиот крвав и со бројни повреди успеал да повика помош, а потоа се влечел до клупа во дворот и таму легнал. За жал, му истекол рокот пред да пристигне брзата помош.

Лекарите велат дека дива свиња со забот го избодел својот сопственик во бутот, предизвикувајќи обилно крварење.

Соседите на Амнуај ја застрелаа дивата свиња за да не нападне некој друг.

Неговата снаа Дуриан Суривог вели дека Амнуај живеел сам и дека таа дива свиња ја донел дома кога таа била уште младенче, за да му прави друштво.

„Попладнето ја пушташе да оди во градината, а потоа сама се враќаше во свињарникот.

Иако изгледал застрашувачки, соседите велат дека оваа дива свиња никогаш не покажувала знаци на агресија до кобниот 24 ноември, кога го нападнала својот сопственик.

“Слушнав дека девер ми бркал свиња толку ранета што ја задржал. Слушам дека умрела од загуба на крв. Тоа прасе го одгледувал од мал. Било питомо, никогаш никого не повредило. Дури и соседите донеле зеленчук и го нахрани“, тврди Дуриан.

Телото на несреќниот маж е однесено на обдукција.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.