Од мај до јуни ситуацијата ќе биде тешка, но не и катастрофална!

Од средината на мај до почетокот на јуни Украина ќе биде во тешка ситуација, но без катастрофални последици, изјави шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирило Буданов за Би-Би-Си Украина.

„Според наше мислење, во блиска иднина ќе се соочиме со прилично тешка ситуација. Но, тоа не е катастрофално, исто така мора да се разбере. Армагедон нема да се случи, како што многумина сега почнуваат да зборуваат. Но, ќе има проблеми од средината на мај“, предвидува Буданов.

Буданов појасни дека неговите предвидувања се однесуваат на цела Украина, а не само на ситуацијата во борбената зона. Тој рече дека „Русите ќе користат сеопфатен пристап“.

„Тие (Русите) спроведуваат сеопфатна операција. Нема да зборуваме многу за тоа, но ќе биде тешко. Средината на мај, почеток на јуни“, нагласи Буданов.

Експертите од Институтот за проучување на војната оценија дека руските сили најверојатно ќе ги интензивираат своите тековни офанзивни активности и напади со проектили и дронови во следните недели, со цел да го искористат периодот до пристигнувањето на американската воена помош.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.