Од СДСМ велат Касами е изгубен во просторот

Од владејачката партија СДСМ, денеска реагираа на националистичките изјави на Билал Касами кој го нарече Тетово главен град на Албанците во Македонија.

Од локалниот огранок на СДСМ во Тетово му порачаа на Касами дека „нема ориентација во просторот“.

„Недостојно е за еден градоначалник кој својата плата ја зема од парите на тетовчани, кои се и Македонци и Албанци и Турци и Срби, Роми и останати, да споделува вакви ставови фаворизирајќи една етничка група. Да го потсетиме градоначалникот Касами дека на таа функција дојде благодарение на поддршката која му ја даде ВМРО-ДПМНЕ, односно со помош на македонските гласови. Очекуваме и неговиот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ да излезе со осуда на ваквите ставови на нивниот градоначалник“, велат од партијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: