Од убиството стои на исто место и не може да се продаде! Мистеријата за џипот на Аркан предизвикува морници и 23 години: Цеца е вмешана во сè…

Џипот на Жељко Ражнатовиќ Аркан точно 23 години е паркиран пред семејната куќа на Автокоманда, каде живее неговата вдовица Светлана Ражнатовиќ со децата, сестрата Лидија Оцокољиќ и нејзиното семејство.Како што знаеме, блиндираниот автомобил сè уште е предмет на оставинска постапка и затоа не може да се продаде сите овие години. Поранешниот бизнисмен и водач на паравоени формации го искористи ова возило за да ја земе најголемата балканска музичка ѕвезда кога ја изнесе од нејзиниот семеен дом во Житораѓа и ја донесе во Белград на денот на нивната венчавка во 1995 година. Според зборовите на близок пријател, тоа возило му било омиленото превозно средство.– Жељко, иако не е со нас повеќе од две децении, е вечен извор на фасцинација. До денес се зборува за него и има спротивставени мислења за неговиот живот пред смртта, но и сега има работи кои се спорни. Веднаш спроти куќата се наоѓа паркингот каде се наоѓа ова возило. Таму бил донесен откако полицијата извршила детален преглед во 2000 година, кога бил убиен во хотел во Нов Белград. Оттогаш возилото не се поместило. Можам да ви кажам дека уживаше во возењето во него. Џипот е блиндиран, а како што гледате обичното стакло е испукано од стоење, иако можеби некој намерно го скршил. Во близина е стадионот Црвена звезда, има многу навивачи, па кој знае – вели пријател на семејството Ражнатовиќ.Инаку, и до ден денес е мистерија што се случило со богатството на Жељко Ражнатовиќ Аркан и во чии раце тоа завршило. По неговата смрт бил отворен тестамент кој го напишал во присуство на двајца пријатели и оставил недвижен имот на децата кои ги имал од четири различни сопруги. Поведена е и оставинска постапка, а постапката до денес не е завршена. Покрај личниот имот, во оставинската постапка се вклучени и акциите на голема градежна компанија, за што медиумите веќе пишуваа. Вдовицата на Ражнатовиќ, Светлана, на рочиштето во 2018 година потврди дека имотот од оставинската постапка сè уште се чека. – Спорот за наследството сè уште трае, не е завршен ниту по 12 години – изјави тогаш пејачката.Луксузниот модел „јагуар“ се продава за 121.000 евра.Џипот на Аркан не бил единствениот во конвојот кога тој отишол да ја земе својата идна сопруга Цеца во Житораѓа во 1995 година. Меѓу автомобилите беше и познатиот Јагуар. Станува збор за специјален модел на оваа „маестрална“ лимузина, од кои во проширената верзија ширум светот ги има само 121. Сега е во сопственост на човек од Ваљевац, кој со гордост вели дека е единствениот во Европа, покрај службениците на Обединетото Кралство, кој имаа можност да се вози во овој луксузен автомобил. Неодамна приказната за оваа лимузина долга шест и пол метри повторно беше актуелна откако овој Ваљевац објави оглас за нејзина продажба, по вртоглава цена од 121.000 евра!

Пронајдете не на следниве мрежи: