ЈУГОСЛОВЕНСКО СЦЕНАРИО? Британија ќе и предаде на Украина муниција со осиромашен ураниум

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ги нарече плановите на Велика Британија да пренесе гранати со осиромашен ураниум во Украина „југословенско сценарио“.

ЈУГОСЛОВЕНСКО СЦЕНАРИО: Британија ќе и предаде на Украина муниција со осиромашен ураниум

Претходно, британската заменик-министерка за одбрана Анабел Голди рече дека, покрај испораката на борбени тенкови „Челинџер 2“ на Украина, Велика Британија ќе го снабдува Киев со муниција, вклучително и гранати што содржат осиромашен ураниум .

„Југословенско сценарио. Овие гранати не само што убиваат, туку и ја заразуваат околината и предизвикуваат онколошки заболувања кај луѓето кои живеат во овие области“, напиша Захарова на својот канал Телеграм.

Според неа, „наивно е да се верува дека жртви ќе станат само оние против кои ќе се користи“.

„Прво, војниците на НАТО, особено Италијанците, загинаа во Југославија. Потоа долго време се обидуваа да добијат отштета од НАТО за изгубеното здравје. Но, нивните барања беа одбиени.

Кога ќе се разбудат во Украина? Не зборувам за зависниците од Киев. Туку за оние кои се уште се способни да размислуваат. Нивните добродетели ги трујат“, рече Захарова.

„Заедно со испораката на ескадрила од… борбени тенкови Челинџер 2 во Украина, ќе испорачаме муниција, вклучително и оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум“, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на британскиот парламент.

Осиромашениот ураниум се користи за противтенковски гранати поради неговата висока јачина и значителна деструктивна моќ. За прв пат се користеше во тенковски школки во нацистичка Германија поради недостаток на погуст волфрам.

Слични гранати веќе беа користени од Западот при бомбардирањето на Југославија и за време на инвазијата на Ирак.

Во последната година, британската воена помош за Украина изнесуваше околу 2,3 милијарди фунти (2,7 милијарди долари). Овој пакет вклучува околу 3 милиони единици воена опрема, вклучувајќи серија тенкови Челинџер 2, како и 200 други оклопни возила, повеќе од 10.000 противтенковски ракети и повеќе ракетни фрлачи.

Пронајдете не на следниве мрежи: