Османи: МНР нема добиено допис од ЕУ дека ќе дозволи движење на македноски државјани со пасоши со старото име

Министерството за надворешни работи нема добиено допис од Европската Унија (ЕУ) дека ќе дозволи движење на македноските државјани со пасоши со старото уставно име, возврати денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи како одговор на неговиот колега за вантрешни работи Панче Тошковски.

Министерот за внатрешни работи во техничката влада Тошковски изјави дека денеска добил допис од Брисел дека Европската Унија нема да прави проблем доколку граѓани на Република Северна Македонија треба да патуваат со пасоши со старото уставно име. На ова Османи реплицираше со појаснување дека одлуката за ова прашање ја носи секоја земја одделно, како нејзино суверено право.

„Ние сме во постојана комуникација и со институциите на Европската комисија, амбасадорот е во секојдневна комуникација, јас директно и со земјите членки. Значи, земјите членки сами одлучуваат во однос на тоа како ќе се однесуваат во однос на валидноста на пасошите“, рече Османи одговарајќи на новинарски прашања.

Засега Швајцарија има доставен известување со нота дека ќе дозволува влез на македонските државјани со старите пасоши, а Босна и Херцеговина пак се изјасни дека не ги признава македонските документи со старото име.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.