ОТКРИЕНА АХИЛОВАТА ПЕТА НА БРИТАНСКИОТ ТЕНК: Еве каде Челинџер 2 е најранлив

Ахиловата пета на британскиот тенк Челинџер 2, така да се каже, е регион кој е насочен напред. Слично тврдење имаше и во западните медиуми, по тиражот на одредени видеа на различни платформи за социјално вмрежување.

ОТКРИЕНА АХИЛОВАТА ПЕТА НА БРИТАНСКИОТ ТЕНК: Еве каде Челинџер 2 е најранлив

Заедничката снимка покажува Челинџер 2, британски подарок за украинските сили, како минува низ огромно пространство на украинска почва. Предниот дел на резервоарот, инаку познат како Glacis, е украсен со решетка. Експертот, осврнувајќи се на овој дел, најавува дека ова е регионот каде овој тенк е ранлив на закани.

Оваа чувствителност е резултат на основните дизајнерски параметри на резервоарот. Тој беше дизајниран со одбранбена борба и офанзивна војна на ум, што влијаеше на одлуката да се направи Глацис помалку оклопен.

Мислењето на експертите за тенковски оклоп е во спротивност со претходната изјава. Тој наведува дека тенкот, вклучувајќи го и Glacis, може да се пофали со супериорен оклоп. Возилото тешко 69 тони содржи оклоп од Дорчестер, олицетворение на оклоп од светска класа. Мешавината и составот го задржуваат статусот „национална безбедност“ и затоа се класифицирани.

Доминантниот состав на оклопот е изведен од валани хомогени челични плочи, беспрекорно дизајнирани да издржат непријателски напади, ветувајќи зголемена заштита.

Техничките податоци сугерираат дека дебелината на оклопот Дорчестер варира помеѓу 30 и 100 милиметри, во зависност од специфичниот модел и заштитеното подрачје на резервоарот. Обично плочите се заваруваат за да формираат континуирана структура слична на штит околу резервоарот, чија цел е да се намали можната ранливост.

Една истакната карактеристика на оклопот Дорчестер е неговата способност да издржи различни видови проектили. Неговиот коси дизајн значително ја подобрува неговата ефикасност со отклонување на дојдовните проектили.

Понатаму, оклопот на Дорчестер доаѓа со распореден оклоп, со помош на дополнителни слоеви на оклоп поставени на одредени растојанија од главните плочи. Дизајнерите делуваат како тампон за да се намали влијанието на експлозивните школки, со што се намалува веројатноста за пробив.

Во јануари, ОК префрли 14 такви застрашувачки тенкови исклучиво за употреба на 82-та воздушна бригада на Украина. Во борбените зони на јужна Украина, бригадата широко ги користеше овие тенкови за огнена поддршка од долг дострел. Оттука, често биле потребни засилувања за Глацис. Друга слаба точка е идентификувана како куполата, која нема значителна заштита.

На почетокот на септември, сликите од уништениот тенк Челинџер 2 во Украина станаа вирални – првиот што беше официјално уништен. Се претпоставуваше дека бил имобилизиран од мина, по што бил погоден од руски противтенковски проектил Корнет во ранливата купола. И покрај сето ова, четиричлената екипа успеала безбедно да се евакуира.

Воениот аналитичар Тарас Чмут изјави за Волстрит журнал дека оклопот произведен од Запад не ги исполнува очекувањата во Украина. Тој смета дека интензитетот на конфликтот во Украина не бил земен предвид при нивниот процес на дизајнирање.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.