Панцероти полнети со фил од сирење: Рецепт за воздушни печива, повкусни од оние од пекарницата

Ако не знаете што да подготвите за појадок или вечера, и ви се допаѓа тесто, оставете го вашиот избор да биде панцерота полнета со фил од сирење. Послужете ги со ладен јогурт или кисело млеко и уживајте во вкусно јадење, подобро од оној од пекарницата.
Состојки
За тесто
1 кг брашно
2 лажици шеќер
1 лажица сол
250 мл јогурт
250 мл млака вода
2 шољи масло
1 жолчка
20 гр сув квасец
За фил
100 гр шунка или салама
100 гр кашкавал или сирење
3 лажици ајвар или кечап
неколку свежи печурки шампињони
За премачкување
1 јајце
Скршете го квасецот во малку топло млеко, додадете лажичка шеќер и малку брашно. Кога квасецот ќе нарасне, додадете едно цело јајце и една жолчка од јајце, стопен путер, и остатокот од брашното и млекото, и месете додека не се изедначи тестото.
Покријте го садот со крпа и оставете го да стаса.
Скршете го сирењето, па додадете ги изматените белки и измешајте сè добро.
Извадете го тестото од садот, ставете го на масата, превртете го со сукало и извадете ја панцееротата со чаша. Ставете лажица белки во средината на секоја, преклопете и притиснете ги рабовите. Ако имате калап за панцероти, постапката ќе биде побрза.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.