ПАШТЕТА ОД ТИКВИЧКИ: Здрава варијанта на домашен намаз


Доколку сте љубители на паштетата и намазите, најдобро е да направите домашна паштета. Поздрава и повкусна е од купената во продавница, а во неа можете да уживате без грижа на совест.

 

 

 

Состојки:

  • 1 голема тиквичка
  • 2 моркови
  • 1 голема главица кромид
  • 3-4 чешниња лук
  • 250-300 гр рендано сирење
  • 5 јајца, половина шолја гриз
  • 3/4 шолја презла
  • зачини: 2 лажички сол и бибер, слатка чадена пиперка, 1 лажичка риган, 1 ниво лажичка лута пиперка

 

ПОДГОТОВКА:

 

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи: