Петчлена банда од Бугарија ограбила 60 милиони евра преку социјална помош во Британија

Петмина членови на бугарска криминална организација во Лондон се осудени за измама, која Крунското обвинителство ја опишало како најголема финансиска измама во Англија и Велс.

Во период од четири и пол години, група од три жени и двајца мажи поднеле илјадници лажни барања преку Универзалниот кредитен систем, институција која врши месечни исплати на невработени, користејќи идентитети на различни луѓе.

Сите обвинети пред лондонскиот суд „Вуд Грин Краун“ признале дека украле повеќе од 50 милиони фунти (58 милиони евра) и се изјаснија за виновни за измама.

Признале и дека сториле кривично дело перење пари, јавува Би-Би-Си.

Овие тврдења беа поткрепени со низа фалсификувани документи, вклучувајќи фиктивни договори за закуп, фалсификувани ливчиња и фалсификувани писма од сопственици, работодавци и општи лекари.

Од Државното обвинителство тврдат дека доколку им било одбиено барањето за бенефиции, групата се обидувала повторно додека не им било одобрено.

Истрагата идентификувала три „фабрики за привилегии“ во областа Вуд Грин во северен Лондон од каде потекнуваат фалсификуваните документи неопходни за бенефиции.

Компаниите тврделе дека им помагаат на луѓето да добијат број на осигурување и бенефиции што им следуваат.

Но, било откриено дека откако ќе бидат поднесени барањата за социјална помош преку овие три извори, тие ќе го препуштат понатамошниот процес на организирана криминална група.

Откако ќе се подигнат побарувањата, парите се переле околу бројни банкарски сметки или биле подигнати во готовина.

Специјалниот обвинител на Крунското обвинителство, Бен Рид, рече дека случајот е „најголемото гонење за измама што некогаш било изведено пред судовите во Англија и Велс“.

„Обвинетите се заговарале да извршат измама во индустриски размери против Универзалниот кредитен систем. Со поднесување илјадници лажни тврдења, организираните криминалци се збогатија од владините фондови дизајнирани да ги заштитат и да им помогнат на најранливите луѓе во нашето општество“, рече Рид.

Одделот за работа и пензии (DWP) соопшти дека бандата украла 53,9 милиони фунти (61 милион евра) користејќи „софистицирана комбинација на легитимни документи за идентификација и лажна документација за да изгледа дека имаат право на бенефиции, а тие немаат“.

Еден од членовите на бандата, Али, побегнал во Бугарија откако бил ослободен под мерки на претпазливост од полицијата, а подоцна бил екстрадиран назад во Британија.

Петмината бугарски државјани ќе се појават на суд на 28 мај за да им биде изречена казна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.