Погодете што го чека! Мистериозна порака на Медведев: Ги обвини Русите и отиде во НАТО

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев денеска имаше мистериозна објава на својот канал Телеграм, пишува Фонтанка.

Не е познато дали најавата е поврзана со влошувањето на ситуацијата во Нагорно Карабах. Да потсетиме дека азербејџанското Министерство за одбрана денеска најави почеток на „антитерористички мерки“ во Нагорно Карабах.

Погодете што го чека! Мистериозна порака на Медведев: Ги обвини Русите и отиде во НАТО
  • Еднаш колега од братска земја ми рече: „Па јас сум ти странец, нема да ме прифатиш“. Одговорив како што требаше: „Нема да судиме по биографија, туку според дела“. „Потоа ја загуби војната, но на чуден начин ја задржа својата позиција. Реши да ја обвини Русија за својот просечен пораз – напиша Медведев.

Односите меѓу двете земји се влошија

читајте пулс24
  • Тогаш тој се откажа од дел од територијата на својата земја. Потоа реши да флертува со НАТО, а неговата сопруга пркосно отиде кај нашите непријатели со колачиња. Погодете каква судбина го чека – продолжи тој. Ерменија порано беше сојузник на Русија, но односите меѓу двете земји неодамна се влошија.

Во неодамнешното интервју за еден италијански весник, ерменскиот премиер Никол Пашинјан се пожали дека Русија не успеала да ја заштити Ерменија од континуираната агресија на Азербејџан. Тогаш, пред две недели, Ерменија објави дека ќе биде домаќин на заедничка воена вежба со САД, што ги налути Русите.

Москва потоа го повика ерменскиот амбасадор за да изрази „силен“ протест против серијата „непријателски чекори на ерменската влада“. Во соопштението, руското Министерство за надворешни работи ја наведе одлуката на Ереван да се приклучи на Меѓународниот кривичен суд (МКС), да биде домаќин на воени вежби со САД и сопругата на ерменскиот премиер да ја посети Украина за да достави хуманитарна помош.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.