Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје: Ова е причината

Полска денеска соопшти дека нема да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради тоа што е поканет рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Полскиот министер за надворешни работи Шимон Шинковски вел Сек изјавил дека нема да учествува на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) кој почнува утре, ниту пак ќе испрати некој од своите заменици во Скопје, јавија некое светски агенции.

Медведев ја покажа шокантната мапа на Украина: Откри до каде планира да оди Русија и ја отфрли можноста за преговори со Зеленски (ФОТО/ ВИДЕО)
Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател, рече дека Украина е дел од Русија и ја отфрли можноста за мировни преговори со сегашните украински власти.Медведев, кој е заменик претседател на Советот за безбедност на …
Петровска ќе го отвори НАТО – Индустрискиот ден
Утре, 5 март (вторник) во хотелот „Хилтон“ во Скопје, во 10.00 часот, министерката за одбрана Славјанка Петровска ќе го отвори НАТО – Индустрискиот ден на кој ќе учествуваат високи претставници …

– Едноставно не можеме да го игнорираме фактот дека рускиот министер за надворешни работи ќе биде присутен на масата на организацијата која треба да гради мир и безбедност во Европа, рекол полскиот министер.

Нарекувајќи го присуството на Лавров „неприфатливо“, Шинковски вел Сек додаде дека Полска го дели ставот на балтичките земји кои претходно најавија дека ќе го прескокнат состанокот на ОБСЕ.

– Местото на Лавров е во специјалниот трибунал, а не на масата на ОБСЕ, изјави вчера естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цахкна, објаснувајќи го заедничкиот потег на неговата земја и балтичките колеги Литванија и Летонија.

И Украина ќе ја бојкотира годишната министерска конференција поради присуството на Лавров.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.