ПОЛСКА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ИСПОРАКА НА ЛЕОПАРД ТЕНКОВИ ВО УКРАИНА Моравјецки: Ќе формираме мала коалиција од земји без Германија

Одобрувањето на Германија да испорача тенкови Леопард 2 на Украина е од второстепено значење бидејќи Полска може да ги испрати тенковите како дел од коалицијата на земји дури и без нејзина дозвола, изјави во понеделник полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

ПОЛСКА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ИСПОРАКА НА ЛЕОПАРД ТЕНКОВИ ВО УКРАИНА Моравјецки: Ќе формираме мала коалиција од земји без Германија

Соединетите држави и нивните сојузници не успеаја за време на разговорите во Германија минатата недела да го убедат Берлин да и ги обезбеди на Украина главните борбени тенкови Леопард, клучно барање од Киев додека се обидува да вдахне нов живот во борбата против руските сили.

Полска се залага земјите кои имаат леопарди од германско производство да ги испратат во Украина, дури и ако Германија не сака да им се придружи.

„Ќе бараме таква дозвола, но тоа е прашање од второстепена важност. „Дури и да не го добиеме ова одобрение… ние сепак би ги префрлиле нашите тенкови заедно со другите во Украина“, им рече Моравјецки на новинарите.

„Условот за нас во овој момент е да создадеме барем мала коалиција на земји.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.