Полскиот премиер му се закани на Киев: Ќе забраниме увоз на повеќе производи!

Пoлска би можела да забрани увоз на дополнителни украински прехранбени производи, изјави денеска премиерот Матеуш Моравјецки, предупредувајќи го Киев да не ескалира спорот околу увозот на жито.

Полскиот премиер му се закани на Киев: Ќе забраниме увоз на повеќе производи!

Варшава е еден од најтешките сојузници на Киев откако Москва ја започна својата инвазија во 2022 година, но двете земји сега се борат околу увозот на земјоделски производи откако Полска, заедно со Унгарија и Словачка, ја продолжи забраната за увоз на жито од соседна Украина.

Ги предупредувам украинските власти, бидејќи ако сакаат да го ескалираат спорот на овој начин, ќе додадеме повеќе производи на забраната за увоз на територијата на Република Полска, изјави Моравјецки за телевизијата „Полсат њуз“.

Портпаролот на Светската трговска организација вчера потврди дека Украина го направила првиот чекор во трговскиот спор со жалба до глобалното тело. Тој не ги именуваше земјите, но Киев претходно соопшти дека жалбата се однесува на Полска, Словачка и Унгарија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.