Поради видео за ТикТок се случи катастрофа: Трендот на снимање за социјалните мрежи однесе уште еден живот! Емир летал 50 метри

Во Сјеница, во вторникот околу 22 часот, се случила тешка сообраќајна несреќа во која загинал 20-годишниот Емир Р., додека неговиот пријател (17) кој управувал автомобил „пасат“ е тешко повреден , а сето тоа се случило поради снимање видео за социјалните мрежи!

Имено, Емир Р., излегол од автомобилот за да го сними својот пријател, кој сакал со голема брзина да помине покрај Емир, за да сними видео за социјалните мрежи.

Емирот Р.
Малолетникот со голема брзина изгубил контрола над возилото и со телефон во рацете го удрил Емир кој стоел покрај патот. Автомобилот се превртел на и завршил на околу 100 метри од патот.

-Возилото го фрли Емир на повеќе од 50 метри, немаше начин да се спаси. Малолетникот е извлечен, бил свесен, но тешко повреден и е пренесен во болница – вели извор за српските медиуми.

ОПАСНИ ВИДЕА

Социјалната мрежа TikTok се наведува како причина поради која младите момци сакале да направат видео. Профилот на малолетниците на оваа мрежа е преплавен со видеа од брзо возење, фотографии од автомобили и камиони.

– Сакаше да ,,дава гас” и да покажува колку брзо може да оди автомобилот. Млад беше, некако изгуби контрола над тоа и додава – вели еден жител на Сјеница и додава:

– Не знам како да се справам со тоа, вакво нешто однесе еден млад живот, а загрози друг… Ужас!

Мештаните исто така велат дека младиот човек сака да вози брзо и постојано се снимал себеси како дивее по патот .

– На неговиот Тикток има само видеа од неговиот автомобил, каде со засилена музика снима како вози брзо, над 100 на час, па и 200 на час. Автомобилите што ги снимал биле главно подобри, БМВ и „Ауди“. Таа снимка од брзо возење за него беше, како и многу други млади момци, лајт мотив на видео клипови и стил. За жал, сè се претвори во вистинска катастрофа – вели изворот и додава дека трендот на снимање „опасни“ клипови за Тикток однел уште еден живот.

Тикток

Видеата на Тикток често претставуваат опасност бидејќи, и покрај тоа што се опасни, младите луѓе имаат тенденција да привлечат што е можно повеќе внимание и на овој начин обичните фотографии и видеа можат да бидат многу опасни.

– За жал, овој случај не е единствен и поради социјалните мрежи, во последно време најмногу ТикТок, младите си ги загрозуваат животите сакајќи да имаат совршена фотографија, опасна сима и да се докажат – вели изворот на и додава:

– Родителите мора да внимаваат на вакви работи и да ги заштитат своите и туѓите деца!

Апсење

Откако биле извршени сите анализи во болницата и згрижување на малолетникот, тој вчера бил приведен поради постоење основи на сомнение дека сторил тешко кривично дело против безбедноста на јавниот сообраќај.

Емирот Р.
– Осомничен е дека синоќа околу 22 часот на кружниот тек во Сјеница, управувајќи патничко возило „пасат“, без возачка дозвола, преминал на тротоар и удрил во 20-годишен пешак од Сјеница, кој починал на лице место – се вели во соопштението на ПУ Нови Пазар. 17-годишникот е спроведен во надлежното обвинителство во овој град.

Збогум

Како што се наведува, цела Сјеница стои со семејството во овие тешки моменти, се упатуваат молитви за душата на Емир Р. и за брзо закрепнување на тинејџерот.

– Емир беше познат како добар и благороден човек, неговото ненадејно заминување остава длабока лузна во нашите срца – порачаа Сјеница на Фејсбук збогувајќи се со младиот човек.

Според нив, важно е да се испита секој детаљ од овој случај бидејќи осомничениот сè уште е тинејџер и темелно да се испитаат сите околности на случајот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.