Потресната исповед на браќата и сестрите на младиот човек кој го запали мајка му: Не остави осуммина за љубовник

А.Т.(26) од Српска Црна се здобил со тешки телесни повреди во вид на изгореници во мала куќа во центарот на ова погранично село.

Братот и сестрата на запалениот млад човек А.Т.(26) се очајни поради несреќата што го снашла нивното семејство. Велат дека мајката на С.М (44) отсекогаш била склона на насилство и дека под дејство на алкохол правела проблеми. Неодамна кога А.Т. и нејзиниот брат дошле да ја посетат, таа се обидела да ги запали.

– Тоа е мајката. Без разлика што направила. Таа е нашата мајка. Ни остави осум деца со тато и започна врска со Ш. Л Ј. (58). Секако дека ни е жал поради тоа и се надевавме дека ќе се смири, но испадна дека Ш. Л Ј. исто така, алкохоличар и дека само постојано правела проблеми. Ето сега отслужува казна поради нанесување тешки повреди. Да добиеше затворска казна, ништо од ова немаше да се случи – вели Милан, помалиот брат на А.Т

Тој објаснува дека веста за трагедијата ја дознале дури доцна синоќа кога прво им било кажано дека А.Т. бил однесен од полицијата.

– Станавме рано бидејќи јас и брат ми одиме да работиме како наемник бидејќи немаме други примања. Тоа е нашиот единствен начин да преживееме. Не беше дома и добивме вест дека е однесен од полиција. Бевме вчудоневидени затоа што брат ни е мирен и добар и никому не би повредил. Потоа дојде шокот бидејќи слушнавме дека всушност е повреден и дека го однела брзата помош во придружба на полиција. Се уште не можеме да се вразумиме – вели со жалење.

Куќен притвор поради тешки повреди
Мајката на С.М издржува казна домашен притвор без електронско следење за кривично дело нанесување тешка телесна повреда. Мештаните и соседите немаат ниту еден убав збор за неа, додека за нејзиниот син имаат само пофални зборови.

Според Клиничкиот центар на Војводина, А.Т е во тешка состојба под постојан надзор на лекари. Му изгореле 40 отсто од кожата и тој е под постојан надзор на лекарите на Клиниката за анестезија, интензивно лекување и терапија на болка на УЗ УЦК во Нови Сад.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.