Предлоg за брз и здрав појадок

Сендвич со путер и мармалад, шолја јогурт или овошен сок (1 минута подготовка)
– Корнфлекс или мусли со сушено овошје во 200 гр бесмастен јогурт или овошен сок (1 минута подготовка)


– Варено јајце, парче шунка, леб, чај (5 минути подготовка)
– Сендвич со нискомасна павлака, шунка и зелена салата или домат, чај или јогурт (2 минути подготовка)


Подгответе здрав оброк на работа
– Сендвич од интегрален леб со туна или ситно сечкано пилешко, со многу салати во него и наместо мајонез користете лесни намази
– Сендвич полнет со домашно подготвена руска, пилешка или салата по ваш избор
– Доколку нарачувате храна, секогаш одбирајте високо енергетски производи. Многу зеленчук во комбинација со малку месо или риба е одлична комбинација3


Намирници кои секогаш мора да ги имате во кујна за да се храните здраво
– Јогурт
– Овошен сок
– Сечен леб
– Шунка
– Нискомасна павлака
– Мармалад
– Корнфлекс/мусли
– Енергетски плочки од овесни снегулки
– Сезонско овошје
– Свеж зеленчук

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.