Пресврт во Вашингтон! Прв пораз на Доналд Трамп

Ники Хејли победи на прелиминарните избори во Вашингтон.

Ники Хејли го победи Доналд Трамп на републиканските прелиминарни избори во Вашингтон.

Ова е нејзина прва победа против поранешниот претседател. Хејли дури и ги загуби прелиминарните избори во Јужна Каролина, нејзината родна држава.

Сепак, Трамп има голема предност пред Хејли и најверојатно ќе биде републиканскиот кандидат за соочување со Џо Бајден на изборите во ноември.

Хејли, поранешната американска амбасадорка во ОН за време на претседателствувањето на Доналд Трамп, освои 62,9 отсто од гласовите, додека Трамп 33,2 отсто. Тоа се смета за симболична победа, бидејќи главниот град е силно наклонет кон демократски, со само околу 23.000 регистрирани републиканци.

Трамп доминираше на сите претходни прелиминарни избори и е подготвен да освои повеќе гласови веќе оваа недела, кога во САД се одржува Супер вторник.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.