ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ УАПСЕНА ЗА КОРУПЦИЈА: Ева Каили е осомничена за примање мито во врска со Светското првенство

Белгиската полиција во петокот вечерта во Брисел ја уапси грчката социјалистка и пратеничка во Европскиот парламент Ева Каили (44), која е и една од потпретседателите на Европскиот парламент, јави АФП, изјави извор близок до случајот, пишува Дејли мејл.

Апсењето, поврзано со истрагата за корупција во која е вмешан домаќинот на Светското првенство Катар, уследи по приведувањето на четворица осомничени претходно во петокот, рече изворот.

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ УАПСЕНА ЗА КОРУПЦИЈА: Ева Каили е осомничена за примање мито во врска со Светското првенство

Се вели дека апсењето го вклучува и партнерот на г-ѓа Каили, Лука Висентини (53), кој е актуелен генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати ITUC.

Каили е приведен на распит во полиција, додава изворот.

Сите четворица првично уапсени се италијански државјани или со италијанско потекло.

Федералниот обвинител на Белгија ги објави претходните апсења откако беа откриени 600.000 евра во готовина кога полицијата изврши рација на 16 адреси во главниот град Брисел.

Обвинителите не го прецизираа идентитетот на осомничените или името на државата за која станува збор, само велејќи дека станува збор за држава „Залив“.

Но, извор близок до случајот ги потврди извештаите во печатот дека истрагата е фокусирана на сомнителни обиди на Катар да го корумпира италијанскиот социјалист кој беше пратеник во Европскиот парламент од 2004 до 2019 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.