Протекуваат шокантни детали од убиството на рускиот пилот во Шпанија! До телото полицијата пронашла нешто што ги збунило сите!

Рускиот пилот Максим Кузминов (29), кој минатата година улраде хеликоптер и пребегна во Украина, е застрелан 12 пати, а потоа прегазен од автомобил во шпанскиот град Вилајојоса во провинцијата Аликанте на истокот од земјата, пишуваат шпанските медиуми. пријавени.

Телото на Кузминов го открил соседот на 13 февруари околу 17 часот во викенд-резиденција.

Според првите извештаи, Кузминов бил убиен со 12 истрели, а потоа бил удрен од автомобилот во кој се наоѓал убиецот. Локалните медиуми јавуваат дека кај телото биле пронајдени 100.000 евра, што уште повеќе ја продлабочила мистеријата.

Според нивните изјави, Кузминов неодамна имал проблеми со алкохол и дрога.

Набргу потоа, инспекторите дознале за запален автомобил во блискиот град Ел Кампело, каде што наводниот убиец можеби побегнал.

Шпанскиот печат прв пишуваше за можна пресметка меѓу бандите, прикривајќи го вистинскиот идентитет на убиениот, но набрзо стигна потврда од анонимен извор од шпанската цивилна гарда дека се работи за Кузминов.

Шпанската полиција се уште официјално не го потврди идентитетот на убиениот, но денеска соопшти дека се сомнева дека е убиен рускиот пилот Максим Кузминов.

Андриј Јусов, претставник на воената разузнавачка служба на Украина, потврди за локалните медиуми дека поранешниот руски пилот загинал во Шпанија, но не соопшти детали.

Руската новинска агенција ТАСС објави дека Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, изјавил дека Украина предложила Кузминов да остане во Украина каде што ќе биде заштитен.

Шефот на руската надворешна разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, рече дека пилотот бил „предавник и криминалец“ кој станал „морален труп“ од моментот кога го планирал својот чин, додека портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека не знаел за ова прашање. и дека Москва не добила информации преку дипломатски канали.

Шпанската цивилна гарда соопшти дека нашла лажни документи кај човекот чие тело беше откриено на 13 февруари на влезот во станбен комплекс во Ла Кала, во близина на источниот пристанишен град Аликанте, пренесува АП.

Тие рекоа дека документите го идентификувале мажот како 33-годишен Украинец, но полицијата сега верува дека тоа би можело да биде Кузминов.

Да потсетиме, тој се најде на насловните страници на украинските медиуми откако на 23 август минатата година го приземји хеликоптерот Ми-8 во Украина и им се предаде на властите. Изневерил и двајца копилоти, неговите другари кои биле со него во авионот, а кои не знаеле за пеколниот план. Тие се, како што тогаш се најавуваше. веднаш по слетувањето биле ликвидирани од припадници на украинските сили.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.