ПУТИН ГО ПОДГОТВУВА НОВОТО ОРУЖЈЕ И ВОЈСКА Столтенберг ги откри НАМЕРИТЕ на рускиот претседател, загриженоста на НАТО не стивнува

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг тврди дека рускиот претседател Владимир Путин има намера да воспостави контрола над Украина, рече тој за време на говорот во Институтот за напредни студии Чои Џонг-хјун во Сеул.

ПУТИН ГО ПОДГОТВУВА НОВОТО ОРУЖЈЕ И ВОЈСКА Столтенберг ги откри НАМЕРИТЕ на рускиот претседател, загриженоста на НАТО не стивнува

– Не гледаме знаци дека претседателот Путин ја променил конечната цел на оваа инвазија – да ја преземе контролата врз соседот, да ја контролира Украина – рече генералниот секретар.

Тој смета дека Москва наводно се подготвува „не за мир, туку токму спротивното“.

Според Столтенберг, Русија „мобилизира повеќе војници – повеќе од 200.000, а можеби и повеќе од оваа (бројка)“.

– Купуваат ново оружје, повеќе муниција, го зголемуваат производството, а купуваат и оружје од авторитарни земји како Иран и Северна Кореја – рече Столтенберг.

Русија и Северна Кореја постојано ги негираа обвинувањата за трговија со оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.