ПУТИН МОЖЕ ДА ЗАВРШИ САМО КАКО СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ! Томa Филa за апсењето на претседателот на Русија

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на претседателот на Русија Владимир Путин. Тој, односно руската армија, е обвинет за илегално депортирање деца и илегално префрлање на луѓе од територијата на Украина во Руската Федерација. Москва брзо реагираше и изјави дека Русија не го признава тој суд и дека сите одлуки на тој суд се правно ништовни. Покрај Путин, потерница е распишана и по Марија Алесеевна Лвов-Белов, комесарка за правата на децата во кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин.

ПУТИН МОЖЕ ДА ЗАВРШИ САМО КАКО СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ! Томa Филa за апсењето на претседателот на Русија

Познатиот адвокат Тома Филa за „Телеграф“ коментираше за налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Тој потсети дека земјите потписнички на договорот ќе треба да го предадат Путин доколку тој се најде на нивна територија.

Но, тоа ни теоретски не е можно. Единствено што може да се повтори е српското сценарио, како во случајот со Слободан Милошевиќ“, изјави тој.

Меѓународниот кривичен суд во Хаг е официјално признат од 123 земји кои го ратификуваа Римскиот статут на МКС (Меѓународен кривичен суд). Сите земји кои го признаа овој суд ќе имаат законска обврска да го извршат налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Рускиот претседател Владимир Путин треба да присуствува на самитот на БРИКС во Јужна Африка во август. Јужноафриканската Република е една од 123-те земји кои го признаа Меѓународниот кривичен суд во Хаг и законски се обврзани да го спроведат налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, пишува „Скај њуз“.

Според аналитичарите, мали се шансите јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса всушност да им нареди на безбедносните сили да го уапсат рускиот претседател Владимир Путин. Сепак, според Тоби Кадман, експерт за меѓународно кривично и хуманитарно право, оваа одлука на Меѓународниот кривичен суд наводно би го спречила Путин да ја напушти Русија во иднина.

„Налогот за апсење може да го спречи рускиот претседател да ја напушти Русија. Иако постои страв и неподготвеност, другите земји имаат одговорност да го екстрадираат Путин доколку тој влезе на нивна територија. Потегот на Меѓународниот кривичен суд е само уште едно парче во моќта на Путин дома. Може да се случи тоа да го спречи да ја напушти Русија, а тоа само по себе не треба да биде безначајно. Ова е почеток на голема серија воени злосторства за кои Русија ќе биде обвинета. Ќе има цинизам за неговото појавување на суд, луѓето треба да бидат реални за тоа“, смета експертот за меѓународно кривично и хуманитарно право Тоби Кадман.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.