ПУТИН МУ СЕ ЗАКАНИЛ НА БОРИС ЏОНСОН СО РЕЛАКСИРАН ТОН: Се појави и видео со нови детали од разговорот ВИДЕО

Веста на денот во Британија, но и во светот беше признанието на Борис Џонсон, кој во програма на Би-би-си изјави дека Владимир Путин му се заканувал пред рускиот напад на Украина.

ПУТИН МУ СЕ ЗАКАНИЛ НА БОРИС ЏОНСОН СО РЕЛАКСИРАН ТОН: Се појави и видео со нови детали од разговорот ВИДЕО

Имено, поранешниот британски премиер Џонсон во новата серија на БиБиСи која се занимаваше со тоа како Западот се борел против рускиот претседател Владимир Путин во годините пред војната изјави:

„Борис, не сакам да те повредам, но со ракета е потребно само една минута“ или така, додаде политичарот, додаде овој британски политичар, нагласувајќи дека тоа го кажал многу среќно.

Џонсон додаде дека мислел дека Путин тоа го кажал со опуштен тон, со некаква дистанца и дека си поигрува со моите обиди да го натерам да преговара.

Во исповедта на Џонсон дознаваме дека Путин разговарал со него на англиски и дека претходно во НАТО пактот го допреле прашањето за Украина.

Џонсон, исто така, рече дека му рекол на рускиот лидер дека ескалацијата само ќе ја зголеми поддршката на Западот за Украина, што значи „повеќе НАТО, а не помалку НАТО“ на границите на Русија.

„Тој рече: „Борис, велиш дека Украина нема наскоро да се приклучи на НАТО. За какво време зборуваш?’ И реков: „Таа нема да влезе во НАТО во догледна иднина“. „Тоа многу добро го знаете“, рече Џонсон.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.