Рецепти за компири кои се подобри од помфрит

Доколту сте љубители на помфрит веројатно сте и свесни дека пржениот компир е најнездравиот начин на консумирање на ова растение.
Компирот е растение од видот скриеносеменици од фамилијата Зрновидни (Solanaceae). Се одгледува во сите делови на Земјата и се користи за исхрана и на луѓето и на домашните животните, бидејќи поседува подземно стебло богато со скроб.
До средината на 16 век во компирот уживале само жителите на Јужна Америка. Токму тогаш Шпанците го донеле во Европа по што почнала неговата експанзија. Во 2005 година и научно беше докажано дека сите видови на компир потекнуваат од југот на Перу и западните краишта на Боливија.
Денес најпопуларно јадење од компир од помфритот, односно пржени компирчиња. Вкусни се, но впиваат премногу масло, што ги прави крајно штетни по здравјето.
Затоа, постојат куп други рецепти за подготовка на вкусен компир кои можат да му парираат на помфритот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.