Русија ги подготвува децата за војна: Учат да фрлаат гранати, да копаат ровови

Руските детски игралишта се претвораат во воени полигони за обука, пишува CNN.
Од Пацификот до Црното Море, децата во градинките и училиштата облекуваат униформи и учествуваат во марширачки вежби.

Постарите деца се учат како да копаат ровови, да фрлаат гранати и да пукаат со вистинска муниција. Во училиштата низ Русија се велича службата во вооружените сили, се формираат „доброволни чети“ на тинејџери, а се менува националната наставна програма за да се нагласи одбраната на татковината. Накратко, руските деца се подготвуваат за војна.

Милитаризацијата на руските јавни училишта се засили по руската инвазија на Украина, поттикната не од спонтан бран на патриотско чувство, туку од владата во Москва. Инвестицијата е огромна. Министерот за образование Сергеј Кравцов неодамна изјави дека сега има околу 10.000 таканаречени „воено-патриотски“ клубови во руските училишта и колеџи, а во нивната работа учествуваат четвртина милион деца и возрасни.
Овие клубови се дел од повеќеслојниот напор кој вклучува радикална ревизија на наставната програма на училиштето. Учењето за воено-патриотските вредности е задолжително; ажурираните историски книги ги нагласуваат руските воени триумфи.

Се менуваат учебниците
Во август, рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се воведува нов задолжителен предмет во училиштата: „Основи на домашната безбедност и одбрана“. Како дел од оваа иницијатива, Министерството за образование потоа промовираше курсеви кои вклучуваат патувања до воени единици, „воени спортски игри, состаноци со воен персонал и ветерани“ и часови на беспилотни летала.
Средношколците, исто така, ќе се учат на употреба на боева муниција „под водство на искусни офицери или инструктори на воената единица исклучиво на линијата за стрелање“, според Министерството. Програмата, која се тестира оваа година и ќе биде воведена во 2024 година, е дизајнирана да всади кај учениците „разбирање и прифаќање на естетиката на воените униформи, воените ритуали и борбените традиции“, се вели во документот на Министерството за образование откриен од рускиот независен медиум Važne priče.

Се препишува и модерната историја. Стандардниот учебник „Историја на Русија“ сега го има мостот на Крим на корицата и ново поглавје посветено на поновата историја на Украина. Има делови под насловите „Фалсификување на историјата“, „Оживување на нацизмот“, „украинскиот неонацизам“ и „Русија е земја на хероите“. Путин постојано лажно ја претставуваше руската инвазија на Украина како „специјална мисија“ за заштита на руските говорители од геноцид на „неонацистите“.
Новото поглавје лажно тврди дека Украина „отворено ја изразила својата желба да се здобие со нуклеарно оружје“ и „наметнати се невидени санкции против Русија, бидејќи Западот на секој начин се обидува да ја урне руската економија“.
Изгледа дека книгата е дизајнирана да предизвика чувство на историска тага кај руските деца и да ја прикаже егзистенцијалната битка за опстанок на нацијата, вообичаена тема во државните медиуми.

Претседателот Путин лично водеше кампања за внесување патриотизам во руските училишта. На настан во Кремљ овој месец, тој на група деца им кажал за писмото што неговиот дедо му го испратил на својот татко, кој се борел против нацистите за време на Втората светска војна. „Победете ги ѓубрињата!“, му рекол, според сведочењето на Путин. Путин продолжи: „Разбрав зошто победивме во Големата патриотска војна. Луѓето со таков став едноставно не можат да се победат. Бевме апсолутно непобедливи, како што сме сега“.
Децата се учат да составуваат оружје
Опсежната истрага на CNN за локалните и социјалните медиуми во Русија покажа дека децата на возраст од седум или осум добиваат основна воена обука. Во јули, на пример, децата во Белгород учествуваа во вежби кои вклучуваа употреба на автоматско оружје, составување митралези и надминување на патека со пречки. Гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, предложи редовни вежби со деца од училишна и предучилишна возраст.

Русија ги подготвува децата за војна: Учат да фрлаат гранати, да копаат ровови

Во Краснодар во мај, десетици деца кои не изгледаа постари од седум или осум маршираа во воени и морнарички униформи, некои држејќи имитационо автоматско оружје, додека поминуваа покрај високите личности на подиумот. На парадата што се одржа во градот Вологда, дете салутираше и му рече на службеникот: „Другар командант! Парадата е подготвена. Јас сум командант Улијана Шумелова“.
Слични сцени се одвиваа од Сахалин на рускиот Далечен Исток до Јејск на Азовското Море. Некои деца изгледаат возбудено, некои збунето. Во Јејск, дете од предучилишна возраст го предводеше маршот на граничарите, додека неговите врсници скандираа: „Еден, два, три. Лево, лево, лево!“ Повеќето од децата на овие паради се во воена униформа и се обидуваат да маршираат во чекор без многу успех. Тие често носат слики од руски воени херои.
Се слави и симболиката на она што Кремљ го нарекува „Специјална воена операција“ во Украина. Во градот Астрахан, децата од градинките носеа униформи и возат играчки возила со буквата З, пропаганден симбол што се користи за изразување поддршка за војната во Украина.

Следната генерација се подготвува за воена служба
Се очекува и руските деца на практичен начин да придонесат во воените напори. Владејачката партија Единствена Русија започна програма во Владивосток каде што учениците шијат панталони и капи за војниците.
Во Владимир децата за време на работното време шиеа капачиња за војската, како дел од кампањата наречена „Ние шиеме за нашите мажи“.
Учениците на техничкото училиште во Воронеж добија задача да направат мобилни печки и рововски свеќи за руската армија. Инвалидни тинејџерки во Усуријск беа регрутирани да шијат ленти за глава и завои за Северниот воен округ. И во Бурјатија на рускиот Далечен Исток, сирачињата им шиеја амајлии за „среќа“ на војниците кои се борат во Украина.
Има и кампањи за пишување писма. „Петгодишните момчиња од градинка реагираат со самодоверба“, објави локалниот медиум во Чита. „Пред да го запечатат триаголниот плик, внимателно ја обоија сликата на борецот.“

Младински воени игри
Тинејџерите исто така се охрабруваат да се натпреваруваат на таканаречените Воени младински спортски игри.
Само што завршија окружните финалиња во регионот Оренбург. 180 спортисти од 14 екипи – вклучително и незаконски анектирани региони на Украина – учествуваа на различни натпревари: фрлање гранати, надминување на терени со пречки и составување калашникови…
Целта, според Министерството за одбрана, е „да се поттикне чувството за взаемна помош и другарска поддршка, висок морален и психолошки квалитет, како и да се подготви помладата генерација за служба во вооружените сили на Руската Федерација“.
Војската ги посетува и училиштата. Децата во Бурјатија зборуваа за посета на ранет војник кој тврдеше дека се борел против полските платеници во Украина и рече дека самите Украинци „не сакаат да се борат и се принудени“.

Наставниците кои приговараа беа отстранети
Некои наставници кои не беа премногу ентузијасти за промените беа отстранети. Директорот на едно училиште во Перм поднесе оставка откако беше критикуван од провоените активисти.

Исто така, тешко е да се процени што мислат родителите за воведувањето на милитаристичка наставна програма. Некои родители изразија противење, но се чини дека мнозинството ја поддржува оваа воено-патриотска кампања, ако им се верува на анкетите на јавното мислење.
Државната новинска агенција РИА Новости објави дека според истражувањето, 79 отсто од родителите поддржуваат прикажување воени видеа на нивните деца.
Коментарите на социјалните мрежи сугерираат дека многу Руси чувствуваат дека нивната земја е исфрлена и единствената опција е да се брани. Таа порака – воведена од Путин и државните медиуми – сега се пренесува во руските училишта.

Пронајдете не на следниве мрежи: