Рускиот генерал кој го критикуваше Путин беше пронајден мртов

Поранешниот командант на руската противвоздушна одбрана, кој го критикуваше претседателот Владимир Путин за состојбата на руските воздухопловни сили, е пронајден мртов во својот дом заедно со сопругата под мистериозни околности, пишува британски „Дејли мејл“.

Високо одликуваниот генерал-полковник Владимир Свиридов (68) и неговата сопруга Татјана (72) беа мртви околу една недела пред да бидат пронајдени нивните тела во селото Аџиевски во регионот Ставропол, јужна Русија.

Руските власти не можеа да ја утврдат причината за смртта, објавија локалните медиуми.

Свиридов командуваше со 6-та армија на руските воздушни сили и воздушна одбрана од 2005 до 2009 година и беше назначен од Путин.

Тој беше почесен пилот на Русија, а претходно служеше како воен пилот снајперист. Одликуван е со Орден на Црвена звезда и медал.

Свиридов се повлече од командантот на 54-годишна возраст, по серијата остри коментари во јавноста за руските вооружени сили.

Во едно интервју, тој предупреди дека пилотот мора да има околу 100 часа летање годишно за да биде целосно подготвен за борба.

„Меѓутоа, тоа се уште не е случај. Просечното време на летот во војската моментално е 25-30 часа.“

Пензиониран пилот го критикуваше Путин за управувањето со воздухопловните сили од „трета класа“, предупредувајќи дека највисоките офицери ги напуштаат вооружените сили поради лошите плати и условите.

Тој изјави и дека армијата е принудена да назначува недоволно обучени офицери „бидејќи подобри нема“.

„Од истата причина испраќаме треторангирани пилоти во воените академии“, рече Свиридов.

Тој му порача на Путин „да создаде нормални услови за живот за младите офицери, како и за сите војници, за да можат правилно да ги извршуваат своите службени должности“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.