РУСКИ ДРОНОВИ ВЛЕТАА НА НЕБОТО НА ЧЛЕНКА НА НАТО? Паника на истокот на Европа, опасноста од ГОЛЕМА ЕСКАЛАЦИЈА расте

Романските воени радари откриле можно нарушување на националниот воздушен простор за време на ноќен напад на руски беспилотни летала врз цивилната инфраструктура во Украина, соопшти романското Министерство за одбрана.

Фрагменти од неидентификувани авиони или проектили беа пронајдени трипати на романска територија овој месец.

РУСКИ ДРОНОВИ ВЛЕТАА НА НЕБОТО НА ЧЛЕНКА НА НАТО? Паника на истокот на Европа, опасноста од ГОЛЕМА ЕСКАЛАЦИЈА расте

„Радарскиот систем на романската армија утврди можно неовластено нарушување на националниот воздушен простор, а сигналот е откриен на пат кон градот Галати“, соопшти Министерството за одбрана.

На терен се испратени експерти за да утврдат што се случило, додаваат од министерството.

„Досега не се идентификувани паднати предмети на националната територија. Потрагата ќе продолжи и денеска“, соопшти Министерството.

Телефонски предупредувања беа испратени до жителите на окрузите Тулче и Галати кога беа откриени беспилотни летала на летот за Украина недалеку од романската граница.

Предупредувањето до населението да се засолни е една од неколкуте мерки што Романија ги презеде за да ја зголеми заштитата откако на нејзина територија беа пронајдени делови од беспилотните летала, покрај зголемувањето на бројот на патроли и набљудувачки пунктови и проширување на зоната за забранети летови долж дел. на границата со Украина.

Претставници на Романија и на НАТО посочуваат дека нема докази дека руските напади во близина на границата се намерен напад врз Романија, но ги сметаат за непромислени и дестабилизирачки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.