САД и испраќаат на Украина оружје од 275 милиони долари, тврди Киев: Русите поставиле ракетни фрлачи во нуклеарната централа Запорожје

Денеска е 288-от ден од војната во Украина. Русите го гранатираа Херсон 68 пати
Вчера руските сили 68 пати го гранатираа регионот Керсон, гаѓајќи ги станбените згради и куќите, изјави гувернерот Јарослав Јанушевиќ. Во нападот се повредени осум цивили.

Русија испрати писмо до ОН за украинските напади врз цивили во Донбас
Првиот заменик на рускиот претставник во ОН, Дмитриј Полјански, денеска изјави дека Москва испратила писмо до Советот за безбедност на Обединетите нации и до Генералното собрание на тоа тело, во кое се зборува за украински напади врз цивили во Донбас.

САД: Немаме причина да веруваме дека Русија е вмешана во блокадата на танкери
Американскиот министер за финансии Џенет Јелен изјави дека администрацијата на претседателот Џозеф Бајден нема причина да верува дека руската влада била вмешана во одлуката на Турција да ги блокира бродовите кои транзитираат кон Средоземното Море. Прекини во сообраќајот на танкери со нафта од руските пристаништа на Црното Море кон Медитеранот беа предизвикани од новото турско правило за осигурување.

САД и испраќаат на Украина оружје од 275 милиони долари, тврди Киев: Русите поставиле ракетни фрлачи во нуклеарната централа Запорожје

САД испраќаат дополнителна воена помош од 275 милиони долари за Украина, вклучително и големи количества муниција и високотехнолошки одбранбени системи кои можат да се користат за откривање и уништување руски беспилотни летала.
Руската војска распореди повеќе ракетни фрлачи во близина на нуклеарната централа Запорожје во Украина, соопштија украинските власти.
Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом изрази загриженост дека најголемата нуклеарна централа во Европа може да се користи како база за напад на украинска територија и да го зголеми ризикот од радијација. Во соопштението се наведува дека руските сили кои ја окупирале централата поставиле неколку повеќецевни ракетни фрлачи „Град“ во близина на еден од шесте нуклеарни реактори.

Пронајдете не на следниве мрежи: