Салата од лосос и авокадо за деновите кога не ви се готви

Во деновите кога навистина немате време да готвите, не прибегнувајте кон нездрав избор. Свртете се кон здрава, многу фина и, пред сè, брзо подготвена салата. За само неколку минути, подгответе здрав и вкусен оброк што ќе ви ја даде потребната енергија за сите ваши дневни обврски.
Руколата, со своите фини, издолжени и назабени лисја, им дава на јадењата богат вкус помеѓу зачинети и горчливи. Во салата со авокадо, димен лосос, варено јајце и краставица ќе ви даде освежителен и силен вкус. Додадете класичен винагрет и малку црн сусам и уживајте во одличен оброк.
Потребни состојки:
1 грст свежа рукола
150 гр димен лосос
2 авокадо
2 свежи краставици
8 шери домати
1 грст мешана салата (зелена салата, копра, црвена цикорија)
1 јајце
Семиња од црн сусам
Сол
Оцет
Екстра девствено маслиново масло


Постапка:
Варете го јајцето 10 минути во врела вода. Извадете го и оставете го да се излади, а потоа излупете го и исечете го на четвртини.
Измијте ги, исушете ги и тенко исечете ги краставиците и доматите од цреша да се исечат на половина.
Излупете тиква, изрендајте ја и исечкајте ја на мали парчиња. Потоа исецкајте го лососот на парчиња.
Во сад за салата ставете зелена салата, рукола, домат, краставица, домат, тврдо варено јајце, сецкан лосос и авокадо.
Направете домашна винегрета со оцет, маслиново масло и сол.
Посипете ја салатата со подготвената винегрета, додадете малку црн сусам и уживајте.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.