Сашо Тасевски: Умреа девојче од инфузија. Сфаќате дека нашите животи се во раце на дилетанти, полуписмени

Умреа девојче од инфузија. Била дијабетичар и дале гликоза

Не е првпат. Пред некој месец умреа момче од вадење заб во Штип. Кретенот му вадел заб на тврд оток. И сепса.

Сашо Тасевски: Умреа девојче од инфузија. Сфаќате дека нашите животи се во раце на дилетанти, полуписмени

Направиле нешто обратно. Ко на чоек што има притисок двеста да му дадеш пет вијагри и да му речеш, клецај.

Ко да распалиш скара во авион на 10.000 метри.

Ко механичар папучата за гас да ја поврзе со кочницата.

А бе грешка. Се случува. Не бе, за вакви грешки се оди во прдекаана. Паѓаат министри и влади.

Сфаќате дека нашите животи се во раце на дилетанти, незналици, полуписмени, синови и ќерки на мама и тато со купени дипломи, лигуши кои преку партијата добиле дипломи за лекари, судии, полицајци, дипломи по етнички клуч…од нашето племе немаме кардиолог, ова дете мора да го вработите како кардиолог. Точка.

Учителка со диплома фатена како дилала дрога на улица. Е добро де, не дилала на часови, надвор дилала. Ама и самата шмркала кока нон стоп. Е добро де, некој пуши, некој шмрка кока.

Држава на неучени, приучени и дилетанти.

Нашата ретардираност е епска.

И после луѓе оделе да се лечат кај оџи и бајачки.

Си вика посигурен сум таму. Оџата ми пее, не знае да дава инфузија. Како и да е, ќе поживеам уште некој месец. А во болница ако одам може до вечер ќе ме закопаат.

(фејсбук статус на Сашо Тасевски)

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.