СЕ ЗА ПОСЕJДОН: Русија тврди дека ги произвела првите нуклеарни боеви глави за своето ОРУЖЈЕ ЗА ОДМАЗДА способно да предизвика радиоактивно цунами

Русија ги произведе, како што тврди, првите нуклеарни боеви глави за своите супер торпеда Посејдон, на кои претседателот Владимир Путин тврди дека не постои оружје способно да се спротивстави.

Боевите глави „наскоро“ ќе бидат распоредени на подморницата „Белгород“, како што јави ТАСС, а се верува дека станува збор за сосема нова категорија на одмазднички оружја.

СЕ ЗА ПОСЕJДОН: Русија тврди дека ги произвела првите нуклеарни боеви глави за своето ОРУЖЈЕ ЗА ОДМАЗДА способно да предизвика радиоактивно цунами

И американските и руските официјални лица го опишуваат Посејдон како нова категорија на оружје. Тие торпеда можат да испорачаат боеви глави од повеќе мегатони, предизвикувајќи радиоактивни бранови што би ги направиле делови од целното крајбрежје непогодни за живеење со децении, велат официјалните лица.

Кристофер Форд, поранешниот помошник државен секретар на САД за меѓународна безбедност, претходно изјави дека „Посејдоните“ се дизајнирани да „го преплават американските крајбрежни градови со радиоактивни цунами“. Минатата година руската телевизија емитуваше анимирано видео на кое се гледа како торпедото „Посејдон“ може да ја „потоне Британија“, а руските пропагандисти од почетокот на војната честопати се закануваа дека ќе го нападнат Лондон со него.

СЕ ЗА ПОСЕJДОН: Русија тврди дека ги произвела првите нуклеарни боеви глави за своето ОРУЖЈЕ ЗА ОДМАЗДА способно да предизвика радиоактивно цунами

„Може да генерира радиоактивно цунами“
Разузнавањето на НАТО во октомври минатата година предупреди дека моќното руско подводно беспилотно возило „Посејдон“ може да биде тестирано. Извори на „Република“ тврдеа дека „Белгород“ се наоѓа во Кара Море, каде може да биде лансиран нуклеарен дрон.

„Посејдон може да генерира радиоактивни цунами кои можат да ги уништат урбаните области, како Њујорк или Лос Анџелес“, пишува весникот.

Експлозијата на оружје од 50 мегатони во крајбрежните води ќе предизвика земјотрес и цунами високо 100 метри. Десетици тони морска вода што ќе се подигне во воздухот од експлозијата ќе паднат на брегот во форма на радиоактивен отпад – изјави физичарот Рекс Ричардсон уште во 2018 година.

За прв пат во 2018 година Путин најави производство на „Посејдон“, наведувајќи дека станува збор за сосема нов вид стратешко нуклеарно оружје. Тој истакна дека дометот на торпедото е неограничен и дека може да работи од исклучително големи длабочини и со брзина поголема од која било подморница или друго торпедо.

Тие се многу тивки, имаат висока способност за маневрирање и практично се неуништливи за непријателот. Во денешниот свет не постои оружје што може да им се спротивстави – се пофали тогаш.

СЕ ЗА ПОСЕJДОН: Русија тврди дека ги произвела првите нуклеарни боеви глави за своето ОРУЖЈЕ ЗА ОДМАЗДА способно да предизвика радиоактивно цунами

„Белгород“ ќе може да носи шест „Посејдони“
„Белгород“ е експериментална подморница за дроновите „Посејдон“. Свечената церемонија на нуркање на подморницата се одржа во април 2019 година во фабриката „Севмаш“ во Сјеродовинск.

Со своите повеќе од 184 метри, „Белгород“ е најдолгата подморница во океанот денес, поголема од подморниците на американската морнарица со балистички и наведувани ракети од класата „Охајо“, кои се долги 171 м. Цртежите на супертајната руска подморница која ќе ги носи најразорните боеви глави во светот претходно објави британскиот портал Navylookout.com.

СЕ ЗА ПОСЕJДОН: Русија тврди дека ги произвела првите нуклеарни боеви глави за своето ОРУЖЈЕ ЗА ОДМАЗДА способно да предизвика радиоактивно цунами

Она што ја разликува „Белгород“ од која било подморница на нуклеарен погон во руската флота – или која било друга таква подморница што работи во светот – е неговата мисија. ТАСС соопшти дека подморницата ќе носи нуклеарни торпеда „Посејдон“, дизајнирани да се лансираат од стотици километри и да се лизгаат покрај крајбрежната одбрана патувајќи по морското дно.

Ова нуклеарно „мега торпедо“ е единствено во историјата на светот, напиша американскиот експерт за подморници Хју Сатон минатиот март.

Тој рече дека „Белгород“ ќе има глобален подводен хидроакустичен систем за целосен мониторинг „Хармонија“, кој може да покрие огромна водна површина. Исто така, постои можност за изведување специјални операции со мини-подморницата „Лошарик“ или со длабоководниот беспилотен батискаф „Клавесин 2Р-ПМ“. Сепак, сето тоа ќе биде споредно во однос на шесте торпеда од интерконтинентален дострел „Посејдон“, кои наводно може да ги носи оваа џиновска подморница.

Овој обемен текст продолжува подолу на страната 2. Има многу значајни информации за заинтересираната публика ⬇⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.