Силно невреме ја зафати Хрватска: поројни дождови на улиците, паѓаше и град

Засега не се знае дали пожарникарите од Солин морале да интервенираат поради големото количество дожд за кратко време, јавува денеска Далмација.

  • При најобилни врнежи на пат кон Св. Кају имаше од 10 до 20 сантиметри вода. Пороите избиваа шахти, а јас сам со колата паднав во едно. За среќа, откако дождот престана, водата брзо се повлече – вели читателот.

До викендот нема да има дополнителни врнежи
И во Сплит на места имаше обилни врнежи, но тие траеја малку пократко отколку во областа Солина. Во Жрновница е снимен десетминутен град. Минувањето на студениот фронт донесе пад на температурата за 5 до 6 степени, што е неспоредливо помалку во однос на внатрешноста на земјава, каде температурите се спуштија до 18 степени во однос на вчерашниот ден.

Со минување на фронтот ќе почне да дува умерен дожд со силни налети, особено во наредната ноќ. Фронтот продолжува да се движи кон исток и се приближува до областите Омиш и Имот. Многумина со задоволство ќе слушнат дека до следниот викенд нема да има повеќе врнежи. Сепак, ќе биде посвежо од последните неколку дена.

Сепак, во четврток ќе почне да дува од југ, кој во петок ќе има налети над 100 километри на час. Југот ќе донесе ново затоплување, но и почеток на многу врнежлив период.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.