Слатки што може да се јадат без каење или страв од дебелеење

Ако сакате да изгубите килограми или да го намалите внесот на нездрави слатки, опциите како што се мус од темно чоколадо или пудинг од чиа може да бидат здрава замена.

Ако се обидувате да ослабете или едноставно сакате да се храните здраво, ретко ќе посегнете по чоколадна торта или други нездрави слатки. Сепак, ваквиот начин на исхрана не мора да значи дека треба целосно да ги избегнувате слатките.
И понатаму можете да уживате во десерти кои нема да предизвикаат дебелеење, тврдат нутриционистите. Следниве десерти ќе ја задоволат вашата желба за благо без да додадете тони шеќер или калории во вашата исхрана, а некои дури имаат неверојатни нутритивни придобивки.

Овошен сладолед
Овошниот сладолед за многумина е забавен потсетник на детството и е совршена замрзната алтернатива за секој што сака да избегнува млечни производи. Сепак, бидете внимателни: некои сладоледи што можете да ги најдете во продавниците содржат додаден шеќер. Сигурна опција може да биде подготовката на домашни сладоледи со состојки како што се јагоди, праски, темно чоколадо и лубеница.

Мус од темно чоколадо
Мусот од темно чоколадо носи многу антиоксиданси од темното чоколадо, а додавањето на кокосово млеко, суров мед и ванила го засладува горчливото темно чоколадо и исто така обезбедува здравствени придобивки.
Една од најимпресивните карактеристики на темното чоколадо е неговата висока содржина на антиоксиданси. Антиоксидансите вклучуваат витамини, минерали и фитохемикалии – корисни растителни соединенија.

Чиа пудинг
Пудингот од чиа семе може да биде уште една здрава алтернатива на слатките полни со шеќер, а содржи чиа семе, незасладено кокосово млеко, екстракт од ванила, мед и бобинки. Чиа семките се полни со антиоксиданси, добри масти и растителни влакна, а влакната ќе ве држат посити подолго време и ќе ве спречат да грицкате храна полна со шеќер.

Банана леб
Банана лебот од кокосово брашно е хранлива и вкусна алтернатива на традиционалниот банана леб, често фаворизиран од оние што бараат поздрав начин на живот или сакаат да изгубат килограми.
За разлика од банана лебот направен со сенаменско брашно, оваа верзија е без глутен и значително пониска со јаглени хидрати, што го прави соодветен избор за поединци кои сакаат да управуваат со нивниот внес на калории и да ја намалат потрошувачката на јаглени хидрати.

Пронајдете не на следниве мрежи: