Сопственикот на српски “Информер” оди во затвор

Драган Вучиќевиќ, главен уредник и сопственик на српскиот таблоид Информер, е законски осуден за навреда на новинари. Наместо да плати отштета од 200.000 динари (околу 100.000 денари), Вучиќевиќ решил да оди во затвор, пишува N1 Србија.

Вучиќевиќ и неговиот таблоид се блиски до претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Информер е таблоид кој минатата година објави интервју со серискиот силувач Игор Милошевиќ, кое извесен период предизвика протести пред редакцијата.

Тој рече дека судот му прецизирал кои средства за лична хигиена треба да ги земе со себе кога ќе се јави во окружниот затвор за помалку од две недели.

„Ова го донесоа врз основа на пресудите од 2021 и 2023 година. Наредено ми е да носам лична хигиена. Треба да се пријавам во окружниот затвор. Времетраењето на затворската казна е шест месеци, иако тука не пишува. „Верувале или не, осуден сум поради два твита. Тоа се твитови за Југослав Ќосиќ. Во меѓувреме таа пресуда стана правосилна“, рече тој.

Вучиќевиќ претходно најави дека оди во затвор во подкаст на РТС поради напишаното против новинарите.

Ова се однесува на новинарката Жаклина Таталовиќ и новинарот Југослав Ќосиќ. Говорејќи на подкастот, тој рече дека не сака да плати казна за твитот.

Вучиќевиќ ја навредуваше Таталовиќ за време на пандемијата на корона за време на карантинот поради прашањата што им ги поставувала на членовите на кризниот штаб. Објавил фотографии од новинарката и го навредувал нејзиниот физички изглед.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.