СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА КИМ: Се појавија детали за заговорот, убијци чекаа во Владивосток, трагите водат до ЗАКОЛНАТИ НЕПРИЈАТЕЛИ

Американскиот портал Дејли Бист го потврди постоењето на планови за атентат на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, од кои барем еден бил финансиран од јужнокорејското разузнавање.

Земјотрес во Турција
– Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала вечерва го погодил округот Јенице во провинцијата Чанаккале.Земјотресот се …
Кличко повторно го критикува Зеленски: Огромна грешка е разрешувањето на Залужни
Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, смета дека смената на Валериј Залужни од функцијата врховен командант на вооружените сили на Украина е голема грешка на Владимир Зеленски. На 8 февруари …

„Дејли бист“, повикувајќи се на извори, објави дека постоел план за соборување на режимот на Ким во 2017 година и дека јужнокорејската Национална разузнавачка служба им ги обезбедила потребните средства на организаторите на атентатот. Зад планот наводно стоеле генералниот директор на јужнокорејската невладина организација То Хје Јонг и Ким Сунг Ил, кој оперирал од Хабаровск. Идните убијци наводно сакале да купат оружје во Русија.

Дејли Бист пишува дека планот пропаднал и неколку организатори биле уапсени во КНДР. Севернокорејските медиуми тогаш изјавија дека има докази дека ЦИА стои зад се.

Друг извор на американскиот портал, севернокорејскиот бегалец Чанг Се Јулу, тврди дека имало повеќе планови за убиство на лидерот на КНДР. Еден од нив се однесува на атентатот на севернокорејскиот лидер за време на посетата на Владивосток, но безбедносните служби на КНДР дознале за планот, патувањето било откажано, а неколку десетици луѓе биле приведени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.